Înotătorul Daniel Martin, argint la Jocurile Olimpice pentru Tineret

Înotătorul Daniel Cristian Martin confirmă evoluțiile bune din ultima perioadă. După aurul european la juniori, băcăuanul a obţinut medalia de argint în proba de 100 metri spate la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires.

Martin a încheiat cursa în 53.59 secunde, fiind întrecut doar de rusul Kliment Kolesnikov, care a fost mai rapid cu 33 de sutimi de secunde (53.26). Pe locul al treilea s-a clasat Thomas Ceccon, din Italia.

La scurt dupa ce a incheiat finala de la 100 m spate, Daniel Cristian Martin a realizat al cincilea timp în semifinalele de la 100 m fluture şi s-a calificat în finala probei.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 20 Apr. 2024

Analiză / Bilanțul lui David Popovici la Naționalele de la Otopeni și perspectiva pentru Jocurile Olimpice

David Popovici a câștigat categoric cele patru probe în care a concurat la Campionatul Naţional de Înot de la Otopeni, 50m, 100m, 200m și 400m.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Oct. 2023

Kaylee McKeown, record mondial la 50 de metri spate

Australiana Kaylee McKeown s-a impus în finala la 50 m, la Cupa Mondială de la Budapesta.