Iosif Adrian Şulcă, aur la Jocurile Olimpice de Tineret

Prima medalie obținută de România la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires. Judoka Iosif Adrian Şulcă a câştigat aurul în limitele categoriei 81 kg.

Românul l-a învins în finală pe Martin Bezdek (Cehia) prin ippon. În semifinale, Șulcă a trecut de Alex Barto (Slovacia).

El se antrenează la centrul de judo din Cluj și este recunoscut pentru modul de pregătire spartan pe care și l-a autoimpus.

Este singurul din lotul României care se trezeşte la 05:00 dimineaţa pentru a face un antrenament înainte de a merge la şcoală.

Iosif Adrian Şulcă provine dintr-o familie cu o situație materială modestă, iar oficialii români au anunțat că îl vor premia după acest succes din Argentina.

Sportivul de 17 ani a fost medaliat anul acesta cu bronz la Campionatul European pentru Cadeți din Bosnia în cadrul categoriei 73 kg.

Autor: Andrei Szabo / 21 Feb. 2020

Federația Internațională de Box va înființa Cupa Mondială pe echipe

Boxul nu va fi în programul olimpic, așa că Federaţia internaţională de box amator (AIBA) a găsit soluția pentru a menține un interes crescut pentru competițiile internaționale.

Autor: Maria Sorescu / 15 Feb. 2020

Albert Saritov, argint la Europenele de lupte

Romania a incheiat cu trei medalii Europenele de lupte.

Autor: Maria Sorescu / 14 Feb. 2020

Cătălina Axente, bronz european la lupte

Dupa aurul obtinut de Alin Alexuc, Romania a mai adunat o medalie la Europenele de lupte de la Roma.

Autor: Andrei Szabo / 22 Feb. 2020

Bundesliga: Haland înscrie din nou, Dortmund câștigă

Cu un moral bun, după victoria din Liga Campionilor, Borussia Dortmund și-a etalat forța și în campionat. Norvegianul Erling Braut Haland a fost din nou la datorie și a contribuit la acest succes.

Autor: Maria Sorescu / 22 Feb. 2020

Ca la 20 de ... titluri. Halep, campioană la Dubai

Simona Halep a încheiat excelent turneul de la Dubai. Sportiva din Constanța a câștigat trofeul și a ajuns la 20 de titluri la simplu în carieră.