Iosif Adrian Şulcă, aur la Jocurile Olimpice de Tineret

Prima medalie obținută de România la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires. Judoka Iosif Adrian Şulcă a câştigat aurul în limitele categoriei 81 kg.

Românul l-a învins în finală pe Martin Bezdek (Cehia) prin ippon. În semifinale, Șulcă a trecut de Alex Barto (Slovacia).

El se antrenează la centrul de judo din Cluj și este recunoscut pentru modul de pregătire spartan pe care și l-a autoimpus.

Este singurul din lotul României care se trezeşte la 05:00 dimineaţa pentru a face un antrenament înainte de a merge la şcoală.

Iosif Adrian Şulcă provine dintr-o familie cu o situație materială modestă, iar oficialii români au anunțat că îl vor premia după acest succes din Argentina.

Sportivul de 17 ani a fost medaliat anul acesta cu bronz la Campionatul European pentru Cadeți din Bosnia în cadrul categoriei 73 kg.

Autor: Andrei Szabo / 23 Mai 2019

Boxul ar putea fi totuși inclus în programul Jocurilor Olimpice din 2020

Federația Internațională de Box este pe lista neagră a Comitetului Internațional Olimpic.

Autor: Maria Sorescu / 12 Mai 2019

VIDEO Inedit / Un judoka a fost descalificat după ce i-a căzut telefonul pe tatami

Purtarea de obiecte în kimono în timpul luptelor este interzisă de regulament.

Autor: Maria Sorescu / 05 Mai 2019

Saul Alvarez şi-a mai adăugat o centură la categoria mijlocie

Mexicanul Saul Alvarez este tot mai aproape de obiectivul său de a câştiga toate titlurile categoriei mijlocie.

Autor: Andrei Szabo / 24 Iun. 2019

Visul frumos continuă ! România s-a calificat în semifinalele Europeanului de tineret și merge la Jocurile Olimpice

A ieșit așa cum ne-am dorit. România și Franța au terminat la egalitate. Pentru România urmează o semifinală cu Germania, joi, de la ora 19:00.

Liga 1: Viitorul l-a adus pe Ammari, iar Sepsi l-a transferat pe Adebanjo

Echipele din Liga 1 s-au reunit, dar transferurile curg pe bandă rulantă.