Caroline Wozniacki, campioană la Beijing. Daneza s-a apropiat de Halep în clasamentul WTA

Caroline Wozniacki a încheiat o săptămână perfectă la turneul de la Beijing. A doua jucătoare a lumii a câștigat competiția din China după ce a învins-o pe letona Anastasija Sevastova, locul 20 WTA, cu scorul de 6-3, 6-3.

Pentru acest succes, nordica va primi un premiu de 1.525.245 de dolari şi 1.000 de puncte WTA, prilej cu care Wozniacki se apropie la mai puţin de 1.000 de puncte de Simona Halep, în fruntea clasamentului WTA.

În clasamentul ce va fi publicat luni, diferenţa dintre românca de pe locul I WTA şi jucătoarea daneză va scădea de la 2.451 de puncte la 931 de puncte.

Simona Halep a abandonat în turul inaugural la ediţia din acest an, în meciul cu Ons Jabeur, şi a pierdut în clasament 640 de puncte. În schimb, Wozniacki a fost eliminată anul trecut în optimi, câştigând astfel 880 de puncte prin victoria din acest an.

Totuşi, Caroline Wozniacki nu o pate întrece pe Halep până la finalul anului, daneza având de apărat 1.375 de puncte la Turneul Campioanelor.

Pentru Wozniacki, trofeul de la Beijing este al treilea titu din acest an, după Australian Open şi competiţia de la Eastbourne. Trofeul de la China Open este al doilea la Beijing (2010) şi 30-lea din cariera jucătoarei de 28 de ani.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mai 2019

Simona Halep a plecat spre Paris. Gândurile jucătoarei înainte de Roland Garros

Au mai rămas câteva zile până la startul Roland Garrosului.

Autor: Andrei Szabo / 19 Mai 2019

„Regele zgurii”, din nou la capacitate maximă. Nadal, campion la Roma

Pentru spaniol este al nouălea succes la Roma.

Autor: Maria Sorescu / 19 Mai 2019

Karolina Pliskova, campioană la Roma

Karolina Pliskova a avut o săptămână perfectă la Foro Italico.

Autor: Maria Sorescu / 22 Mai 2019

Liga Zimbrilor: Dinamo a devenit campiaoana României

Dinamo Bucureşti și păstrat titlul de campioană națională la handbal masculin.

Autor: Andrei Szabo / 22 Mai 2019

FRF solicită UEFA să reducă accesul în grupele Ligii Campionilor pentru echipele din campionatele tari

Lipsa de performanțe din fotbalul românesc le-a dat idei șefilor fotbalului de la noi.

Măgura Cisnădie face numeroase schimbări de lot

Măgura Cisnădie a terminat campionatul pe poziția a patra și are planuri mari în continuare.