Caroline Wozniacki, campioană la Beijing. Daneza s-a apropiat de Halep în clasamentul WTA

Caroline Wozniacki a încheiat o săptămână perfectă la turneul de la Beijing. A doua jucătoare a lumii a câștigat competiția din China după ce a învins-o pe letona Anastasija Sevastova, locul 20 WTA, cu scorul de 6-3, 6-3.

Pentru acest succes, nordica va primi un premiu de 1.525.245 de dolari şi 1.000 de puncte WTA, prilej cu care Wozniacki se apropie la mai puţin de 1.000 de puncte de Simona Halep, în fruntea clasamentului WTA.

În clasamentul ce va fi publicat luni, diferenţa dintre românca de pe locul I WTA şi jucătoarea daneză va scădea de la 2.451 de puncte la 931 de puncte.

Simona Halep a abandonat în turul inaugural la ediţia din acest an, în meciul cu Ons Jabeur, şi a pierdut în clasament 640 de puncte. În schimb, Wozniacki a fost eliminată anul trecut în optimi, câştigând astfel 880 de puncte prin victoria din acest an.

Totuşi, Caroline Wozniacki nu o pate întrece pe Halep până la finalul anului, daneza având de apărat 1.375 de puncte la Turneul Campioanelor.

Pentru Wozniacki, trofeul de la Beijing este al treilea titu din acest an, după Australian Open şi competiţia de la Eastbourne. Trofeul de la China Open este al doilea la Beijing (2010) şi 30-lea din cariera jucătoarei de 28 de ani.

Autor: Maria Sorescu / 10 Dec. 2018

Sorana Cîrstea și-a anunțat retragerea din echipa de Fed Cup a României

Următoarea întâlnire a României în Cupa Federaţiei va fi la 9-10 februarie 2019, la Ostrava, cu Cehia.

Autor: Maria Sorescu / 07 Dec. 2018

Simona Halep, desemnată favorita fanilor în 2018 de către WTA

Simona Halep a obținut un trofeu cu o încărcătură simbolică importantă.

Amelie Mauresmo nu va mai prelua echipa de Cupa Davis a Franței pentru a-l antrena pe Lucas Pouille

Cupa Davis se schimbă, dar noul format nu mai atrage la fel de tare.

Autor: Andrei Szabo / 12 Dec. 2018

Naționala de handbal feminin a României a pierdut cu Ungaria și stă cu ochii pe meciul Olanda-Germania

Naţionala României de handbal feminin era la mâna ei în economia calificării în semifinale la Campionatul European din Franța.

Autor: Maria Sorescu / 12 Dec. 2018

Cristina Neagu s-a accidentat grav la genunchi în meciul cu Ungaria și a ajuns la spital

Cea mai importantă handbalistă a României, Cristina Neagu, a suferit o accidentare gravă în meciul cu Ungaria de la Campionatul Europeandin Franţa.

Echipele din Liga 1 nu vor avea voie să joace pe terenuri artificiale

Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal a luat o decizie oarecum bizară într-un campionat unde multe terenuri se prezintă într-o stare precară, mai ales iarna.