Performanță istorică. Ovidiu Ionescu, argint la Europenele de tenis de masă

Buzoianul Ovidiu Ionescu a câştigat medalia de argint în proba masculină de simplu a Campionatelor Europene individuale de tenis de masă din Spania.

Sportivul de 29 de ani a disputat finala cu celebrul jucător german Timo Boll, iar acesta din urmă s-a impus cu scorul de 4-1 (6-11, 11-7, 11-9, 11-6, 11-5).

Ionescu, victorios cu 4-1 în semifinala cu suedezul Kristian Karlsson, a început bine meciul şi a câştigat destul de clar primul set, însă germanul de 37 ani a reacționat și a controlat restul finalei. Boll a câștigat al şaptelea său titlu european la simplu.

Ovidiu Ionescu a adus singura medalie a delegaţiei României la Europenele de la Alicante.

Ionescu mai are o medalie europeană în palmares, bronz la dublu mixt, în 2016, alături de Bernadette Szocs.

Ultima medalie masculină la simplu a României la Europene a fost obţinută de Adrian Crişan, bronz în 2012, la Herning (Danemarca).

Autor: Maria Sorescu / 30 Mar. 2020

Jocurile Olimpice de la Tokyo au anunțat noile date de disputare

De la înfiinţarea jocurilor moderne, în 1896, este pentru prima oară când acestea sunt amânate pe timp de pace.

Autor: Maria Sorescu / 13 Mar. 2020

Japonia nu intenționează să amâne Jocurile Olimpice

Jocurile Olimpice sunt prevăzute în perioada 24 iulie- 9 august.

Autor: Maria Sorescu / 06 Mar. 2020

Hend Zaza, la doar 11 ani, va participa la Jocurile Olimpice

Jocurile Olimpice de la Tokyo vor avea multe elemente de inedit, iar unul dintre aceste aspecte este reprezentat de prezența unei sportive de 11 ani.

Autor: Maria Sorescu / 08 Apr. 2020

Dovadă de atașament. O echipă din liga a patra germană a vândut peste 100 000 de bilete pentru primul meci de după pandemie

O veste spectaculoasă vine din fotbalul german și arată cât de atașați sunt fanii față de echipele lor.

Autor: Andrei Szabo / 08 Apr. 2020

Adevăr sau fabulație ? Publicația Don Balon scrie că Real Madrid îl vrea pe Ianis Hagi

Ianis Hagi este în mod constant subiect de dezbatere în această pauză forțată.

Liga 2: Rapid și Farul au trimis fotbaliștii și angajații în șomaj tehnic

Și Liga 2 este serios afectată de pandemia de coronavirus.