Performanță istorică. Ovidiu Ionescu, argint la Europenele de tenis de masă

Buzoianul Ovidiu Ionescu a câştigat medalia de argint în proba masculină de simplu a Campionatelor Europene individuale de tenis de masă din Spania.

Sportivul de 29 de ani a disputat finala cu celebrul jucător german Timo Boll, iar acesta din urmă s-a impus cu scorul de 4-1 (6-11, 11-7, 11-9, 11-6, 11-5).

Ionescu, victorios cu 4-1 în semifinala cu suedezul Kristian Karlsson, a început bine meciul şi a câştigat destul de clar primul set, însă germanul de 37 ani a reacționat și a controlat restul finalei. Boll a câștigat al şaptelea său titlu european la simplu.

Ovidiu Ionescu a adus singura medalie a delegaţiei României la Europenele de la Alicante.

Ionescu mai are o medalie europeană în palmares, bronz la dublu mixt, în 2016, alături de Bernadette Szocs.

Ultima medalie masculină la simplu a României la Europene a fost obţinută de Adrian Crişan, bronz în 2012, la Herning (Danemarca).

Autor: Maria Sorescu / 08 Iun. 2020

Eliza Samara se pregătește din nou normal

Eliza Samara a fost nevoită să-și adapteze pregătirea în ultimele trei luni, din cauza pandemiei Covid-19.

Autor: Andrei Szabo / 13 Mai 2020

MTS: Este prea devreme să vorbim de reluarea competițiilor sportive

Ministerul Tineretului şi Sportului a organizat o conferință de presă în cadrul căreia au fost trasate despre reluarea competiţiilor.

Autor: Maria Sorescu / 20 Apr. 2020

Sportivii de elită ai Austriei se întorc la antrenamente

Austria a început să relaxeze măsurile din timpul pandemiei de coronavirus.

Autor: Maria Sorescu / 01 Iul. 2020

Începe reconstrucția la FCSB? Briceag a semnat cu vicecampioana, Adi Popa a plecat

FCSB are șanse minime la titlul de campioană, astfel că se pregătește pentru sezonul viitor.

Autor: Andrei Szabo / 01 Iul. 2020

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea și-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor

Viena a fost gazda tragerii la sorți pentru grupele Ligii Campionilor la handbal feminin.

Liga 1: Dinamo a renunțat la mijlocaul Ioan Filip

Clubul agrease inițial cu acesta să-i prelungească acordul cu încă o lună.