Performanță istorică. Ovidiu Ionescu, argint la Europenele de tenis de masă

Buzoianul Ovidiu Ionescu a câştigat medalia de argint în proba masculină de simplu a Campionatelor Europene individuale de tenis de masă din Spania.

Sportivul de 29 de ani a disputat finala cu celebrul jucător german Timo Boll, iar acesta din urmă s-a impus cu scorul de 4-1 (6-11, 11-7, 11-9, 11-6, 11-5).

Ionescu, victorios cu 4-1 în semifinala cu suedezul Kristian Karlsson, a început bine meciul şi a câştigat destul de clar primul set, însă germanul de 37 ani a reacționat și a controlat restul finalei. Boll a câștigat al şaptelea său titlu european la simplu.

Ovidiu Ionescu a adus singura medalie a delegaţiei României la Europenele de la Alicante.

Ionescu mai are o medalie europeană în palmares, bronz la dublu mixt, în 2016, alături de Bernadette Szocs.

Ultima medalie masculină la simplu a României la Europene a fost obţinută de Adrian Crişan, bronz în 2012, la Herning (Danemarca).

Autor: Maria Sorescu / 24 Ian. 2020

Naționala feminină de tenis de masă, calificată la Jocurile Olimpice

Naționala feminină de tenis de masă a României va fi în elită la Tokyo.

Autor: Maria Sorescu / 20 Ian. 2020

Adversarele echipelor României de tenis de masă la turneul preolimpic

Portugalia va găzdui meciurile de calificare la tenis de masă pentru Jocurile Olimpice din această vară.

Autor: Maria Sorescu / 08 Noi. 2019

Naționala feminină de tenis de masă a României, învinsă de Japonia la Cupa Mondială

Echipa feminină a României a fost oprită de în sferturile de finală ale Cupei Mondiale la tenis de masă chiar de țara-gazdă, Japonia.

Autor: Maria Sorescu / 17 Feb. 2020

Valentin Gheorghe, gura de oxigen a Astrei

În mod surprinzător, nici Alibec și nici Budescu nu sunt oamenii care conduc în clasamentul marcatorilor la Astra Giurgiu.