Debut cu dreptul pentru Dorinel Munteanu pe banca Concordiei. Probleme la FC Botoșani

Autor: Flaviu Ilie

Dorinel Munteanu a debutat cu dreptul pe banca Concordiei Chiajna și a reușit să se impună pe terenul lui FC Botoșani cu scorul de 2-0 prin golurile lui Marc și Guessan.

Moldovenii au arătat că au carențe la fazele statice, la primul gol al Concordiei, înscris de Andrei Marc în minutul 32. Fundașul Chiajnei a consemnat printr-o lovitură de cap al șaselea gol primit de Botoșani în acest sezon din fază fixă.

Ilfovenii și-au dublat avantajul până la intrarea la vestiare. Guessan a înscris în minutul 45 cu o lovitură de cap. Costel Enache a fost trimis în tribune de centralul partidei pentru proteste în urma reușitei.

Elevii lui Dorinel Munteanu s-au retras în defensivă după pauză, dar botoșănenii n-au reușit să reacționeze. Ongenda și Dumitraș au avut cele mai mari ocazii ale reprizei, ultimul lovind transversala.

Astfel, Concordia s-a impus cu 2-0 și a urcat pe locul 11 în clasament cu 10 puncte. FC Botoșani este cu o poziție mai jos cu 8 puncte.

FC Botoşani: Brînză – Karaboue, Burcă, Piţian, Dumitraş – Rodriguez, Enriko Papa –Golofca, Ongenda, Fabbrini – M. Roman
Rezerve: Pap, Miron, Târşă, E. Florescu, Al. Corban, Brekalo, Chindriş

Concordia: Greab – G. Matei, Leca, Marc, Fota – Prepeliţă, Gorobsov – Grădinaru, Nivaldo, R. Deaconu – Guessan
Rezerve: Albu, Bucşa, Ivanovici, M. Cristescu, Bărboianu, Batin, Al. Costache

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024