VIDEO / Daria Bilodid, fenomenul de pe tatami

Lumea judo-ului cunoaște un nou star. Este vorba despre ucraineanca Daria Bilodid, care a câştigat la doar 17 ani titlul suprem la Campionatele mondiale de judo de la Baku.

După ce a câștigat toate titlurile posibile la nivel european, Daria Bilodid s-a impus și la competiția planetară, la categoria -48 kg, devenind astfel cea mai tânără campioană mondială din istoria acestui sport.

Bilodid a învins-o în finală, prin ippon, pe judoka japoneză Funa Tonaki și este neînvinsă de un an de zile.

Recordul de precocitate în judo era deţinut de japoneza Ryoko Tani, care în 1993, la 18 ani şi 27 de zile, câştiga primul său titlu mondial.

Medaliile de bronz au revenit argentiniencei Paula Preto şi kazahei Otgontsetseg Galbadrakh.

Autor: Maria Sorescu / 08 Oct. 2018

Iosif Adrian Şulcă, aur la Jocurile Olimpice de Tineret

Prima medalie obținută de România la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires.

Autor: Maria Sorescu / 06 Sept. 2018

Conflictul politic armeano-azer are consecințe în judo

Armenia și Azerbaidjanul au un diferend diplomatic din cauza controlului asupra enclavei separatiste Nagorno Karabah de către puterea de la Baku.

Autor: Andrei Szabo / 29 Aug. 2018

Antrenorul Adrian Croitoru, suspendat de la lotul național de judo

Rezultatele slabe ale sportivilor în competițiile internaționale de judo au condus la suspendarea antrenorului lotului național Adrian Croitoru.

Autor: Maria Sorescu / 19 Ian. 2019

Australian Open: Simona Halep a eliminat-o pe Venus Williams și se va duela cu Serena

Simona Halep a făcut cel mai bun meci al său din acest an la Australian Open, în fața lui Venus Williams.

Autor: Andrei Szabo / 18 Ian. 2019