Alibec a renăscut ! Astra Giurgiu s-a impus pe terenul lui Dinamo

La primul meci din al patrulea mandat al lui Gigi Mulțescu la Astra Giurgiu, s-a consemnat declicul lui Denis Alibec.

Într-un meci din etapa a opta a Ligii 1, Dinamo a început avântat, dar oaspeții au marcat primii. „Copilul teribil” Denis Alibec a înscris în minutul 13.

Acesta a reușit primul său gol de la revenirea la Astra, în urma unei pase primite de la francezul Begue. Și tot Alibec a încercat să marcheze spectaculos, direct din corner, în minutul 16.

Cooper și Popa au echilibrat jocul, dar portarul Iliev a închis bine poarta Astrei. Pe final de repriză, Neicuțescu a ratat ocazia de a egala.

Tot Alibec a pasat decisiv și pentru golul al doilea al oaspeţilor, reușit de Romario Moise. Acesta a fost lansat pe culoar și l-a lobat pe Penedo, ieșit în întâmpinarea astralului.

Giurgiuvenii puteau face 3-0, după o nouă deviere a lui Alibec, care l-a pus într-o situație ideală pe Balaure.

Golul de onoare al lui Dinamo a fost reuşit de elveţianul Danijel Subotic (min. 88), la meciul său de debut, din centrarea lui Dan Nistor.

Dinamo-Astra s-a terminat 1-2, iar giurgiuvenii au acumulat 14 puncte, la fel ca FCSB și Sepsi.

Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, R. Grigore, Vl. Olteanu – Hanca, Gomelt, Cooper (Salomao ‘54) – Neicuţescu (Moldoveanu ‘65), D. Popa (Subotic ’54), D. Nistor. Antrenor: Florin Bratu

Astra Giurgiu: Iliev – Belu, Cestor, Erico, Radunovic – Begue (R. Moise ‘56), Mrzljak, Biceanu – Balaure (Crişan ‘79), Alibec (Găvîrliţă ’87), Llullaku. Antrenor: Gheorghe Mulţescu