Cupa României: U Cluj și AFK Csikszereda obțin ultimele bilete pentru 16-imi

Astăzi s-au disputat ultimele două meciuri din turul 4 al Cupei României, ultima fază înainte de intrarea formațiilor de Liga 1 în competiție. Universitatea Cluj a obținut calificarea pe final, iar Aerostar a oferit încă o surpriză neplăcută fanilor fotbalului băcăuan.

U Cluj s-a impus greu pe terenul formației maramureșene Comuna Recea, scor 3-1. A fost 1-1 pe final, iar desprinderea „șepcilor roșii” a venit după minutul 75, moment în care băieții lui Falub jucau cu un om mai puțin pe teren. Coman a deschis scorul în minutul 12, dar Romario Rus a egalat situația nouă minute mai târziu. Situația lui U părea că se complică odată cu eliminarea lui Takacs (min. 72), dar același Coman a readus-o pe Universitatea în avantaj, cu golul său din mintul 77, din pasa lui George Florescu. Fostul internațional a mai pasat odată decisiv pe final de meci, pentru reușita lui Octavian Ursu, care a stabilit scorul final, Comuna Recea - U Cluj 1-3.

Adversara de luni seara a lui U, Aerostar Bacău a dezamăgit încă odată. „Lanterna roșie” din liga secundă a cedat pe terenul celor de la AFK Csikszereda, în Miercurea Ciuc. Într-un meci în care cele două formații s-au succedat la conducerea jocului, ciucanii au dat lovitura decisivă în minutul 77, pentru a se impune cu 3-2.

U Cluj și AFK Csikszereda completează așadar tabloul 16-imilor, acolo unde vor intra și cele 14 formații de Liga 1. Iată și celelalte rezultate înregistrate în turul al patrulea:

11 septembrie
Rapid București-Daco-Getica București 2-1 (Goge 42, Vlada 70/ Raf. Stănescu 90 pen.)
Turris Turnu Măgurele - CS Balotești 3-2
Unirea Alba Iulia- Industria Gâlda 7-5 după loviturile de departajare (2-2, 2-2)
CSM Focșani - Sporting Liești 0-3 după prelungiri (0-0)
Gloria Lunca Teuz Cermei - Luceafărul Oradea 1-4
CS Tunari - Academica Clinceni 0-2

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024