Tineret, mândria țării. Naționala U21 a României a învins și Bosnia și a urcat pe primul loc în grupa pentru Euro

Echipa națională de tineret a reușit să învingă cele două contracandidate la calificarea la Campionatul European, la interval de câteva zile.

După succesul cu emoții în fața Portugaliei, chiar pe teren lusitan, băieții lui Mirel Rădoi au trecut și de Bosnia, care era liderul grupei de calificare.

Deși a fost nevoit să facă anumite schimbări, în absența suspendaților Nedelcearu și Ivan, selecționerul s-a dovedit inspirat prin folosirea lui Rus în apărare și Adrian Petre în atac.

Echipa noastră a controlat meciul de la Ovidiu și s-a impus cu 2-0. România a deschis repede scorul. În minutul 15, Adrian Petre a deviat mingea în poartă după centrarea lui Ianis Hagi.

Cicâldău putea majora avantajul „tricolorilor”, în minutul 47, cu un șut de la 25 de metri. Și Dennis Man a fost blocat de portarul advers în minutul 62.

Până la urmă, România a înscris și al doilea gol în minutul 70. Ianis Hagi a marcat spectaculos, direct din corner, și poate fi considerat omul meciului. Tot el putea înscrie și al treilea gol în minutul 79, dar a tras pe lângă poartă. S-a terminat însă 2-0 pentru naționala noastră de tineret.

România câștigase și în tur în fața Bosniei, cu 3-1, și mai are nevoie de patru puncte în meciurile cu Țara Galilor și Lichtenstein pentru a se califica la turneul final.

România are 18 puncte (8 meciuri), la egalitate cu Bosnia (9 meciuri), iar pe locul al treilea este Portugalia cu 16 puncte (8 meciuri).

România: I. Radu - Boboc (Ciobanu '74), Rus, Paşcanu, Ştefan - Oaidă, Cicâldău (M. Dulca '85) - Man, I. Hagi, Fl. Coman (Măţan '69) - Ad. Petre. Antrenor Mirel Rădoi;

Bosnia-Herţegovina: Trkulja - Memija, Mihojevici, Radeljici, Kadusici - Cavar, Loncar (Hadziahmetovici '78) - Kuzmanovici (Catakovici '59), Gojak, Menalo (Peco '71) - Demirovici. Antrenor Vinko Marinovici.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024