Tineret, mândria țării. Naționala U21 a României a învins și Bosnia și a urcat pe primul loc în grupa pentru Euro

Echipa națională de tineret a reușit să învingă cele două contracandidate la calificarea la Campionatul European, la interval de câteva zile.

După succesul cu emoții în fața Portugaliei, chiar pe teren lusitan, băieții lui Mirel Rădoi au trecut și de Bosnia, care era liderul grupei de calificare.

Deși a fost nevoit să facă anumite schimbări, în absența suspendaților Nedelcearu și Ivan, selecționerul s-a dovedit inspirat prin folosirea lui Rus în apărare și Adrian Petre în atac.

Echipa noastră a controlat meciul de la Ovidiu și s-a impus cu 2-0. România a deschis repede scorul. În minutul 15, Adrian Petre a deviat mingea în poartă după centrarea lui Ianis Hagi.

Cicâldău putea majora avantajul „tricolorilor”, în minutul 47, cu un șut de la 25 de metri. Și Dennis Man a fost blocat de portarul advers în minutul 62.

Până la urmă, România a înscris și al doilea gol în minutul 70. Ianis Hagi a marcat spectaculos, direct din corner, și poate fi considerat omul meciului. Tot el putea înscrie și al treilea gol în minutul 79, dar a tras pe lângă poartă. S-a terminat însă 2-0 pentru naționala noastră de tineret.

România câștigase și în tur în fața Bosniei, cu 3-1, și mai are nevoie de patru puncte în meciurile cu Țara Galilor și Lichtenstein pentru a se califica la turneul final.

România are 18 puncte (8 meciuri), la egalitate cu Bosnia (9 meciuri), iar pe locul al treilea este Portugalia cu 16 puncte (8 meciuri).

România: I. Radu - Boboc (Ciobanu '74), Rus, Paşcanu, Ştefan - Oaidă, Cicâldău (M. Dulca '85) - Man, I. Hagi, Fl. Coman (Măţan '69) - Ad. Petre. Antrenor Mirel Rădoi;

Bosnia-Herţegovina: Trkulja - Memija, Mihojevici, Radeljici, Kadusici - Cavar, Loncar (Hadziahmetovici '78) - Kuzmanovici (Catakovici '59), Gojak, Menalo (Peco '71) - Demirovici. Antrenor Vinko Marinovici.

Autor: Viorel Berbece / 17 Noi. 2018

Interviu exclusiv cu Claudiu Ștefan Stoica, directorul general al lui Shanghai Boji SIPG

Școlit în Spania, românul Claudiu Ștefan Stoica a luat drumul Chinei, acolo unde este șef peste zeci de antrenori și unde a avut ocazia să lucreze cu Sven Goran Eriksson sau Andre Villas Boas.

Autor: Maria Sorescu / 15 Noi. 2018

Tineret exuberant ! România - Belgia 3-3, într-un amical al selecționatelor sub 21 de ani

Naționala de fotbal masculin sub 21 de ani a României a ieșit cu bine dintr-un test important cu Belgia, una dintre cele mai valoroase tinere selecționate din lume.

Autor: Andrei Szabo / 15 Noi. 2018

Antrenorul Costel Enache o va prelua pe Astra Giurgiu, iar Liviu Ciobotariu vine la FC Botoșani

Pauza din Liga 1 consemnează o dublă schimbare de antrenori.

Autor: Maria Sorescu / 16 Noi. 2018

VIDEO / Reportaj realizat de către Federația Internațională de Tenis de Masă despre performanțele țării noastre în acest sport

Federația Internațională de Tenis de Masă (ITTF) a realizat un material video despre tradiția României în acest sport, în special în cadrul fetelor.

Autor: Andrei Szabo / 16 Noi. 2018

Handbalista Ana Maria Țicu s-a accidentat grav și ratează Campionatul European

SCM Craiova, dar și naționala de handbal feminin a României, au primit o lovitură importantă.