Remiză în bătălia de la Belgrad. Serbia-România 2-2, în Nations League

După dezamăgitorul egal cu Muntenegru, selecționata României a îmbunătățit imaginea jocului în confruntarea cu Serbia.

„Tricolorii” au încheiat la egalitate, scor 2-2 (0-1), meciul de la Belgrad, contând pentru etapa a doua a grupei 4, seria C a Ligii Naţiunilor.

Prima jumătate de oră a fost controlată de echipa gazdă, care s-a concretizat prin golul Mitrovic, din minutul 26, după o bâlbâială în careul nostru.

Pe final de repriză, România s-a dezmeticit, iar Chipciu a trimis în bară, cu un șut de la marginea careului.

„Tricolorii” au egalat imediat după pauză, de la 11 metri. Stanciu a transformat o lovitură de la 11 metri, acordată după un fault al lui Kolarov asupra lui Chipciu

Mitrovic a fost coșmarul lui Tătărușanu, reușind să mai înscrie o dată în minutul 63. El a marcat din voleu, deși se afla încercuit de patru adversari.

După numai cinci minute, Ţucudean a adus egalarea. Atacantul lui CFR Cluj a reluat din prima, perfect, după cornerul executat de Stanciu, păcălind defensiva adversă.

Pe final, echipa noastră putea câștiga, dar șutul lui Mitriță a fost blocat de Dmitrovic în minutul 89. S-a terminat 2-2, iar România a acumulat două puncte. Serbia are patru puncte.

Serbia: 1. Dmitrovic – 2. Rukavina, 5.Spajic, 13. Veljkovic, 11. Kolarov – 6. Maksimovic, 14. Lukic (21. Matic, 71) – 20. Ljajic (8. Prijovic, 78), 20. Milinkovic-Savic (17. Kostic, 64), 10. Tadic – 9. Mitrovic. Selecţioner: Mladen Krstajic

România: 12. Tătăruşanu – 4. Manea, 22. Săpunaru-cpt., 5. Bălaşa, 11. Bancu – 15. Anton, 18. Marin – 7. Chipciu (9. Rotariu '90+4), 23. Stanciu, 21. Drăguş (20. Mitriţă, 60) – 19. Ţucudean (13. Keşeru, 82). Selecţioner: Cosmin Contra

Autor: Viorel Berbece / 17 Noi. 2018

Interviu exclusiv cu Claudiu Ștefan Stoica, directorul general al lui Shanghai Boji SIPG

Școlit în Spania, românul Claudiu Ștefan Stoica a luat drumul Chinei, acolo unde este șef peste zeci de antrenori și unde a avut ocazia să lucreze cu Sven Goran Eriksson sau Andre Villas Boas.

Autor: Maria Sorescu / 15 Noi. 2018

Tineret exuberant ! România - Belgia 3-3, într-un amical al selecționatelor sub 21 de ani

Naționala de fotbal masculin sub 21 de ani a României a ieșit cu bine dintr-un test important cu Belgia, una dintre cele mai valoroase tinere selecționate din lume.

Autor: Andrei Szabo / 14 Noi. 2018

Claudio Ranieri revine în Premier League

Claudio Ranieri revine în campionatul în care a produs cea mai mare surpriză.

Autor: Maria Sorescu / 16 Noi. 2018

VIDEO / Reportaj realizat de către Federația Internațională de Tenis de Masă despre performanțele țării noastre în acest sport

Federația Internațională de Tenis de Masă (ITTF) a realizat un material video despre tradiția României în acest sport, în special în cadrul fetelor.

Autor: Andrei Szabo / 16 Noi. 2018

Handbalista Ana Maria Țicu s-a accidentat grav și ratează Campionatul European

SCM Craiova, dar și naționala de handbal feminin a României, au primit o lovitură importantă.