Meciuri superbe în Liga 2. 13 goluri în cele două partide ale zilei

Autor: Flaviu Ilie

Liga a doua a oferit două partide de excepție în etapa a șasea. 13 goluri au fost înscrise în meciurile Pandurii Tg Jiu-Farul și Poli Timișoara-FC Argeș.

În meciul de la Târgu Jiu au fost înscrise câte patru goluri pe repriză. La pauză, scorul era 2-2. Constănțenii au deschis scorul prin Licu (21'), dar Ciobanu (30') și Tudoran (35') au întors scorul. Până la intrarea la vestiare, Farul a egalat prin Fotescu (38').

Gorjenii s-au întors mai montați de la cabine. Pârvulescu a înscris încă din primul minut al reprizei. Totuși, constănțenii au mai revenit odată după autogolul lui Konate.

Finalul de meci le-a aparținut jucătorilor lui Pandurii. În ultimele 25 minute, Pârvulescu și Bâjdea au marcat pentru a stabili scorul final, Pandurii-Farul 5-3.

Pandurii: Mih. Cotolan - Rob. Gheorghe (Trancă 57'), D. Ciobanu, Konate, Al. Vasilescu - Brînzan (cpt.), Cenaj, Vodă - Tudoran (P. Popescu 87'), Nsiah (Blejdea 75'), D. Pîrvulescu

Farul: Stavrev - Iani, Roumadi, K. Twumasi, Zamfir - Doumbia (G. Păun 71'), Diakite (Fotescu 37'), Tudorică - Al. Grigoraş (cpt.)(Cocîrlă 58'), Jallow, Licu

Nici al doilea meci al zilei nu a dezamăgit. FC Argeș a câștigat cu 3-2 derby-ul cu Poli Timișoara care a fost îngropată de Ioan Mera. Fundașul timișorenilor a gafat la primul gol și a înscris în proprie poartă pentru a stabili scorul final, dar el a fost cel care a egalat în minutul 28.

ASU Poli: Murariu - Bilia (Nicolescu 83'), Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheş - Vidrăşan, A. Ignea - Bedea (Bănică 60'), Bozian, I. Plămadă (Lazea 60') - Velici

FC Argeş: Ureche - Turda, Gugu, Hreniuc - I. Şerban (Tăbăcariu 89'), R. Costin (cpt.)(Vişa 83'), Andr. Panait, Şerbănică - Buleică (Gab. Oancea 72'), Buhăescu, Tofan

Autor: Andrei Szabo / 21 Mar. 2019

Ani grei de închisoare pentru trei bărbați care au transmis ilegal meciuri din Premier League

Justiția din Marea Britanie a condamnat trei bărbaţi la 17 ani de închisoare, după un proces mediatizat care a privit transmiterea ilegală a meciurilor din Premier League.

Juventus va evita să mai meargă în SUA, cât timp Ronaldo va fi anchetat de justiția americană

Poliţia din Las Vegas a redeschis în 2018 ancheta privind acuzaţiile de viol aduse de o americancă de 34 de ani împotriva lui Cristiano Ronaldo.

Autor: Andrei Szabo / 20 Mar. 2019

Eșecuri drastice pentru naționalele României de fotbal de U17 și U19

Echipele naţionale de fotbal rezervate jucătorilor sub 17 ani și sub 19 ani au debutat cu înfrângeri rușinoase la Turul de Elită.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mar. 2019

Importanța dansului. UNEFS găzduiește lansarea proiectului UNIDANS, pentru tinerii cu abilități limitate

Evenimentul va fi marți, 26 martie 2019, de la ora 10.00.