Victorie și calificare. Steaua avansează în turul doi preliminar în Cupa EHF

Autor: Flaviu Ilie

Steaua a obținut o victorie facilă împotriva croaților de la Varazdin în primul tur preliminar al Cupei EHF și a obținut calificarea în următorul tur cu scorul general de 55-50.

Roș-albaștrii au avut un start greu de partidă și au reușit să preia conducerea pentru prima dată după 10 minute, cu scorul de 5-4. Croații au continuat să se bată de la egal la egal cu steliștii, până spre finalul reprizei când elevii lui Ovidiu Mihăila s-au distanțat la trei goluri, scor 14-11.

Steaua a păstrat ritmul bun și în a doua repriză și nu le-a permis adversarilor de la Varazdin să se apropie pe tabelă, astfel că partida s-a încheiat cu scorul de 29-25.

În turul următor, steliștii se vor duela cu israelienii de la Maccabi Le Zion. Pentru roș-albaștrii urmează încă trei meciuri în decurs de cinci zile: cu PPD Zagreb și Vojvodina în SEHA League și cu Știința Bacău în Liga Zimbrilor.

Marcatori:
Steaua: Georgescu 11g, Stavrositu 4g, Vujit 3g, Roșu 3g, Milosevic 2g, Johannson 2g, Vegar 1g, Bizau 1g

Varazdin: Vrdoljak 7g, Levak 5g, Spruk 4g, Giavas 4g, Vidacek 2g, Taci 1g, Pucek 1g, Budinski 1g

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023