Victorie și calificare. Steaua avansează în turul doi preliminar în Cupa EHF

Autor: Flaviu Ilie

Steaua a obținut o victorie facilă împotriva croaților de la Varazdin în primul tur preliminar al Cupei EHF și a obținut calificarea în următorul tur cu scorul general de 55-50.

Roș-albaștrii au avut un start greu de partidă și au reușit să preia conducerea pentru prima dată după 10 minute, cu scorul de 5-4. Croații au continuat să se bată de la egal la egal cu steliștii, până spre finalul reprizei când elevii lui Ovidiu Mihăila s-au distanțat la trei goluri, scor 14-11.

Steaua a păstrat ritmul bun și în a doua repriză și nu le-a permis adversarilor de la Varazdin să se apropie pe tabelă, astfel că partida s-a încheiat cu scorul de 29-25.

În turul următor, steliștii se vor duela cu israelienii de la Maccabi Le Zion. Pentru roș-albaștrii urmează încă trei meciuri în decurs de cinci zile: cu PPD Zagreb și Vojvodina în SEHA League și cu Știința Bacău în Liga Zimbrilor.

Marcatori:
Steaua: Georgescu 11g, Stavrositu 4g, Vujit 3g, Roșu 3g, Milosevic 2g, Johannson 2g, Vegar 1g, Bizau 1g

Varazdin: Vrdoljak 7g, Levak 5g, Spruk 4g, Giavas 4g, Vidacek 2g, Taci 1g, Pucek 1g, Budinski 1g

Autor: Maria Sorescu / 17 Sept. 2018

Măgura Cisnădie şi SCM Râmnicu Vâlcea și-au aflat adversarele din turul II al Cupei EHF la handbal feminin

Cupa EHF la handbal femininva avea patru echipe la start în perioada următoare, dintre care trei cluburi în turul secund.

Autor: Flaviu Ilie / 16 Sept. 2018

Liga Florilor: CSM București a obținut victoria în duelul cu SCM Galați. Rezultatele zilei

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea sunt singurele echipe cu maxim de puncte după trei etape în Liga Florilor.

Autor: Andrei Szabo / 14 Sept. 2018

Spaniolul Manuel Montoya Fernandez este noul selecţioner al naţionalei masculine de handbal a României

Federația Română  de Handbal mizează tot pe un spaniol la naționala masculină, după Xavi Pascual.

Autor: Maria Sorescu / 20 Sept. 2018