Liga 2: Petrolul Ploiești obține o victorie facilă în meciul cu Energeticianul. Rezultatele zilei

Autor: Flaviu Ilie

Petrolul Ploiești a câștigat autoritar meciul zilei în Liga a 2-a. Prahovenii au obținut o victorie cu 3-0 în deplasarea cu Energeticianul, echipă care a avut un start lansat de sezon.

Golurile ploieștenilor au venit în prima repriză. Ghinga a deschis rapid scorul, în minutul cinci, iar Popescu a dublat avantajul opt minute mai târziu. Cazan a stabilit scorul final, 3-0, în minutul 37.

Energeticianul: H. Moldovan - Tomozei, M. Ioniţă, D. Lung (cpt.), Andr. Dragu - Stoenac (C. Neagu 39'), C. Cristea - Al. Neacşa, Cioiu (R. Enache 39'), Nicoară (D. Drugă 55') - Vl. Rusu

Petrolul: Tordai - Olaru, Fl. Plămadă, L. Cazan, Ţigănaşu - Ghinga (cpt.) - N. Popescu (Lumu 71'), Laur. Marinescu, Ciocâlteu (Ct. Ştefănescu 61'), Şaim Tudor - Arnăutu (Ant. Cruceru 84')

Rezultatele zilei în Liga a Doua:

Luceafărul Oradea – UTA Arad 0-1 (Matei 77')

Academica Clinceni – ACS Poli Timişoara 1-0 (Gliga 22')

Metaloglobus Bucureşti – Daco-Getica Bucureşti 2-3 (Herea 12', Ghenovici 36'/Bustea 8', Voicu 50' 75')

Sportul Snagov – Ripensia Timişoara 1-1 (Dănălache 90'/Ungureanu 45')

CS Baloteşti – Dacia Unirea Brăila 2-2 (Marciuc 9', Mihai 78'/Yuefeng 42', Gheorghe 45')

Clasamentul după meciurile de azi:

Autor: Andrei Szabo / 20 Sept. 2018

Sportul Snagov este noul lider din Liga 2, după victoria cu UTA

Laszlo Balint a reușit să construiască o echipă puternică la Sportul Snagov

Autor: Andrei Szabo / 19 Sept. 2018

Seară spectaculoasă în Liga Campionilor. Lyon câștigă pe terenul lui City. CR7, eliminat în premieră

Prima etapă din Liga Campionilor s-a încheiat.

Cupa României: S-a stabilit programul șaisprezecimilor

Șaisprezecimile de finală ale Cupei României vor aduce în prim-plan și echipele din Liga 1.

Autor: Maria Sorescu / 20 Sept. 2018