Alina Rotaru a câștigat Jump Fest de la Kosice

După performanța Andreei Panțuroiu în concursul IAAF de la Zagreb, o altă săritoare din România a câștigat un concurs internațional.

Alina Rotaru, legitimată la CSM Bucureşti, a câştigat proba de săritură în lungime din cadrul competiţiei JBL Jump Fest 2018, de la Kosice (Slovacia).

Sportiva noastră a reușit să ocupe primul loc cu o performanţă de 6,50 metri, stabilit un nou record al competiţiei. Pe locul secund s-a clasat letona Lauma Griva, cu 6,05 m, iar pe poziţia a treia a terminat slovaca Jana Veldakova, 6,01 m.

Alina Rotaru (25 ani) este vicecampioană europeană şi mondială de junioare, medaliată cu argint la Jocurile Olimpice ale Tineretului din 2010 şi a câştigat aurul la Jocurile Universitare de vară din 2017 (Taipei).

21 Iun. 2019

A 10-a ediție a DHL Carpathian Marathon este SOLD OUT!

Ediția cu numărul 10 a DHL Carpathian Marathon powered by MPG este SOLD OUT datorită celor peste 1.500 de alergători care și-au exprimat deschis dorința de a trăi LIVE experiența din inima Carpaților, sâmbăta aceasta, pe 22 iunie, la Cheile Grădiștei, Fundata!

Autor: Maria Sorescu / 09 Iun. 2019

Florentina Marincu Iuşco s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo

România are trei sportivi calificați la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Autor: Andrei Szabo / 09 Iun. 2019

IAAF își schimbă numele și logo-ul

La Monaco, reprezentanții Federației Internaționale de Atletism au votat două schimbări majore.

Autor: Andrei Szabo / 24 Iun. 2019

Visul frumos continuă ! România s-a calificat în semifinalele Europeanului de tineret și merge la Jocurile Olimpice

A ieșit așa cum ne-am dorit. România și Franța au terminat la egalitate. Pentru România urmează o semifinală cu Germania, joi, de la ora 19:00.

Liga 1: Viitorul l-a adus pe Ammari, iar Sepsi l-a transferat pe Adebanjo

Echipele din Liga 1 s-au reunit, dar transferurile curg pe bandă rulantă.