După 24 de ani. Naționala masculină de volei a României merge la Euro

Naţionala de volei masculin a României a reușit o performanță notabilă. Echipa noastră a trecut de Finlanda cu scorul de 3-1, la Craiova, victorie care asigură prezența la Campionatul European.

Meciul cu nordicii a contat pentru grupa A preliminară a Campionatului European din 2019, grupă pe care tricolorii o câștigă, indiferent de rezultatul ultimului meci.

Momentul psihologic a fost primul set, când voleibaliștii noștri s-au impus cu 26-24. Ulterior, scorul a fost 25-22, 20-25, 25-21, iar victoria României a fost parafată după două ore.

Anterior, în grupa A, tricolorii au obţinut următoarele rezultate: 3-2 cu Danemarca, tot la Craiova, şi 3-2 cu Finlanda, la Helsinki.

România va mai întâlni, în 9 ianuarie 2019, reprezentativa Danemarcei, dar are deja șapte puncte şi nu mai poate pierde primul loc și calificarea la Campionatul European, după o pauză de 24 de ani.

Campionatul European din 2019 va avea loc între 12-29 septembrie, în Franţa, Slovenia, Belgia şi Olanda.

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Oct. 2023

Cartea "Forţa femeilor în sport", un volum care poate inspira tinerele generații

Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Iul. 2023