Relaxare, blocaj psihic sau eroare tactică ? Naționala feminină de handbal U18 a României, învinsă de Suedia, deși a condus cu 7 goluri

Sportul românesc a trăit un nou episod nefericit, în care a gestionat prost un avantaj confortabil.

S-a întâmplat la Campionatul Mondial de handbal feminin rezervat jucătoarelor sub 18 ani, din Polonia.

Echipa noastră a fost învinsă de Suedia cu 22-20, în cadrul optimilor de finală, deși a consud chiar și la 7 goluri.

Handbalistele României au pornit cu un moral bun, după ce au câștigat grupa. Ele au controlat primele 30 de minute cu suedezele, după care a urmat o cădere inexplicabilă.

La pauză, România avea 15-10 și se părea că prezența în sferturi nu va fi o probemă. Numai că a urmat o repriză secundă de coșmar în care handbalistele noastre au înscris doar 5 goluri în 30 de minute.

Echipa antrenată de Carmen Amariei a pierdut cu 20-22 şi își ia adio de la lupta pentru podium. Cea mai bună marcatoare a echipei noastre a fost Adina Cace, cu șapte goluri.

Autor: Maria Sorescu / 15 Ian. 2019

CSM București a învins fără probleme SCM Craiova

Fără același sprijin semnificativ din tribune și fără trei jucătoare importante, SCM Craiova a fost o victimă ușoară pentru campioana CSM Bucureşti.

Corona Brașov le-a cooptat pe Raluca Agrigoroaie și Victoria Timoșenkova, dar s-a despărțit de Tatalovic

Echipa de handbal feminin Corona Brașov a făcut câteva schimbări în această săptămână.

Autor: Maria Sorescu / 13 Ian. 2019

Cupa EHF: Măgura Cisnădie a pierdut și cu Bietigheim

Măgura Cisnădie pare depășită de situație în Cupa EHF.

Autor: Maria Sorescu / 19 Ian. 2019

Australian Open: Simona Halep a eliminat-o pe Venus Williams și se va duela cu Serena

Simona Halep a făcut cel mai bun meci al său din acest an la Australian Open, în fața lui Venus Williams.

Autor: Andrei Szabo / 18 Ian. 2019