Remiză în deschiderea etapei a patra din Liga 1: FC Botoșani-Astra 1-1

FC Botoşani și Astra au făcut un meci intens în etapa a patra. S-a terminat 1-1, dar moldovenii se pod considera nedreptățiți.

Confruntarea a consemnat titularizarea lui Denis Alibec pentru prima dată la Astra în acest sezon. Numai că gazdele au fost cele care au avut startul de meci mai bun.

Astfel, în minutul 10, Ongenda a marcat cu un șut spectaculos de la 20 de metri. Echipa lui Costel Enache putea majora scorul, dar Soiledis a trimis în bară în minutul 12.

Treptat, Astra a echilibrat jocul, iar Bejan a egalat. El a marcat cu capul în minutul 39, după o ieşire greşită la centrare a portarului Pap.

Partea secundă a adus multe durități, iar pe final Andrei Dumitraș a văzut cartonașul roșu, în minutul 82, după o intrare cu talpa la Radunovici.

În ultimele minute, ambele formații au ratat câte o ocazie importantă de gol, astfel că s-a terminat 1-1.

FC Botoşani: Pap - Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis - Rodriguez, Oaidă - Mihai Roman I, Ongenda (Papa Enrinko '63), Golofca (Brekalo '78) - Mihai Roman II (Chitoşcă '56). Antrenor Costel Enache;

Astra: Lazar - Stan, Erico, Bejan, Radunovici - Biceanu, Mrzljak - Balaure, Roşu (Moise '58), Llullaku (Begue '81) - Alibec (L. Buş '72). Antrenor Marius Măldărăşanu.

Autor: Andrei Szabo / 18 Ian. 2019

Liga 2: Antrenorul Laszlo Balint a lăsat liderul Snagov pentru Metaloglobus

Antrenorul care a construit cea mai puternică echipă a turului de campionat în liga secundă, Sportul Snagov, a plecat de la echipa ilfoveană.

Liga 1: Astra Giurgiu a făcut două achiziții

Astra Giurgiu se întărește în această perioadă de iarnă.

Autor: Andrei Szabo / 17 Ian. 2019

Au fost trase la sorți meciurile din sferturile Cupei României la fotbal

Fără FCSB sau Dinamo rămase în competiție, CFR Cluj, U Craiova, Viitorul și Astra Giurgiu au rămas favorite la câștigarea competiției, mai ales după cum arată tabloul sferturilor.

Autor: Maria Sorescu / 19 Ian. 2019

Australian Open: Simona Halep a eliminat-o pe Venus Williams și se va duela cu Serena

Simona Halep a făcut cel mai bun meci al său din acest an la Australian Open, în fața lui Venus Williams.