Simona Halep s-a calificat în sferturi la Rogers Cup: Nu a fost o zi ușoară

Simona Halep a fost nevoită să joace două meciuri într-o singură zi la Montreal, cu Anastasia Pavlicenkova şi cu Venus Williams.

Le-a câștigat pe mbele și s-a calificat în sferturile de finală. Liderul mondial a avut nevoie de peste trei ore pentru a trece de rusoaică, după care a învins-o cu scorul de 6-2, 6-2 pe americanca Venus Williams, locul 14 WTA.

Ploaia și o problemă medicală la genunchi pentru sora mai mare a Serenei Williams au grăbit victoria Simonei Halep, în 72 de minute.

„Cred că nu a fost ziua ei cea mai bună, dar am simţit că trebuie să stau concetrată la fiecare minge, nu conta scorul, a trebuit să fiu concentrată la fiecare punct. Cred că am jucat bine şi cred că pentru amândouă a fost o zi grea. O să dorm, dorm, dorm. Nu a fost o zi uşoară, dar a fost frumoasă cu două victorii. Este extraordinar să fiu din nou în sferturi aici şi vreau să vă mulţumesc tuturor că aţi venit. De fecare dată când joc, tribunele sunt pline. Mă bucur de timpul petrecut pe acest teren frumos, abia aştept să joc mâine şi să fac un meci bun", a declarat Halep la finalul meciului.

Pentru un loc în semifinale, Simona Halep se va lupta cu jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 6 WTA. Aceasta a învins-o cu scorul de 6-3, 6-2 pe Maria Şarapova, locul 22 WTA.

Pentru calificarea în sferturi, Halep și-a asigurat un premiu de 60.120 de dolari şi 190 de puncte WTA.

Autor: Maria Sorescu / 16 Aug. 2018

Cupa Davis va fi reformată radical, a decis ITF

Grupul Kosmos, fondat şi condus de fundaşul Gerard Pique, se va ocupa de reformarea Cupei Davis.

Autor: Andrei Szabo / 15 Aug. 2018

Din nou aproape de a elimina un star. Copil pierde la mare luptă cu Cilic

După ce în urmă cu două săptămâni a făcut un meci de poveste cu Andy Murray, la Washington, Marius Copil a oferit încă un duel palpitant cu Marin Cilic.

Autor: Maria Sorescu / 15 Aug. 2018

Serena Williams și Victoria Azarenka, eliminate în turul secund la Cincinnati

Pe lista eliminatelor din ziua precedentă se regăsește și Ana Bogdan.

Autor: Andrei Szabo / 16 Aug. 2018

Salvați de Gnohere. FCSB o elimină pe Hajduk Split și va juca în play-off-ul Europa League

Harlem Gnohere a fost eroul lui FCSB în meciul cu Hajduk Split, de la București.

CFR Cluj s-a distrat cu Alașkert și se va lupta cu Dudelange pentru un loc în grupele Europa League

Campioana României s-a calificat fără probleme în play-off-ul Europa League.

U Craiova, eliminată de Leipzig din Europa League, după 1-1 în Bănie

CS Universitatea Craiova nu a reușit să întoarcă eșecul din meciul tur cu RB Leipzig și a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Europa.