Play-off la orizont. CFR Cluj a câștigat la Erevan, cu 2-0, în Europa League

CFR Cluj a reușit o victorie importantă în Armenia, în prima manşă a turului al treilea al Ligii Europa. Campioana României a câștigat cu 2-0 meciul cu Alașkert Erevan.

Formația din Gruia a controlat meciul și a punctat decisiv la fiecare început de repriză. George Ţucudean a fost eroul lui CFR Cluj, deoarece a marcat ambele goluri ale ardelenilor, în minutele 5 şi 49.

În fața unui public ostil, ceferiștii au început în forță și au deschis scorul după o lansare a lui Camora pentru Ţucudean.  Acesta din urmă a marcat cu un şut la coluţul lung, săltând balonul peste portarul gazdelor, în minutul 5.

Ulterior, CFR Cluj a mai ratat și alte ocazii, reușind să înscrie din nou în repriza secundă. Ţucudean a fost faultat în careu şi tot atacantul a transformat lovitura de la 11 metri. 2-0 a fost și rezultatul final.

În urma acestui succes, CFR Cluj și-a asigurat în proporție de 80% calificarea în play-off-ul Europa League. Returul cu Alașkert va fi peste o săptămână.

Alaşkert: Cancarevici - Artak Edigarian, Voskanyan, Stojkovici, Praznovsky, Dagbaşian - Marmentini (Manucearian '53), Grigorian, Artur Edigarian (Selulici '52), Jefferson (Cesar Romeo jr.) - Nenadovici. Antrenor Varujan Sukiasian;

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Paulo Vinicius, Mureşan, Camora - Hoban, Bordeianu (Al. Ioniţă '82), Djokovici - Păun, Ţucudean (Tambe '68), Mailat (Costache '63). Antrenor Antonio Conceicao.

Autor: Andrei Szabo / 22 Oct. 2018

Scrisoarea din Belgia a lui Ladislau Boloni, la aflarea veștii că Ilie Balaci s-a stins

Ladislau Boloni și Ilie Balaci au fost buni prieteni.

Autor: Flaviu Ilie / 20 Oct. 2018

VIDEO/Genoa a obținut o remiză nesperată cu Juventus. Ionuț Radu a gafat la reușita lui Ronaldo

Genoa este prima echipă care o ține în șah pe Juventus în acest sezon de Serie A.

Dramatism în duelul dintre Chelsea și Manchester United. Londonezii au smuls un punct pe final

Chelsea și Manchester United au oferit o partidă foarte spectaculoasă în startul etapei cu numărul nouă.

Autor: Maria Sorescu / 22 Oct. 2018

CFR Cluj l-a numit pe Daniel Stanciu în funcția de director sportiv

CFR Cluj este lider în Liga 1 și se întărește la nivel administrativ.

Mai mult decât o victorie. O descătușare. Ce înseamnă succesul Craiovei cu FCSB

CS Universitatea Craiova a învins cu 2-1 FCSB, în ziua trecerii în neființă a lui Ilie Balaci.