Europenele de atletism: Alin Firfirică, locul 7 la aruncarea discului

Trei sportivi români au evoluat în această seară la Campionatele Europene de atletism de la Berlin.

Cea mai bună poziție a fost ocupată de Alin Firfirică. Acesta s-a clasat pe locul şapte în proba de aruncarea discului, cuo aruncarede 63.73 metri, reuşită la ultima încercare.

Medalia de aur i-a revenit lituanianului Gudzius Andrius (68.46 m). Suedezul Daniel Stahl (68.23 m) și austriacul Lukas Weissheidinger (65.14 m).

La 10.000 m feminin, Ancuţa Bobocel a abandonat după ce parcursese două treimi din cursă și se afla în fruntea acesteia. Roxana Bârcă a ocupat locul 12, cu timpul 33:17.61.

Pe primul loc a terminat Lonah Chemtai Salpeter (Israel), cu timpul 31:43.29.

Autor: Andrei Szabo / 16 Apr. 2019

VIDEO / Maratonul de la Boston, dominat de kenyeni și etiopieni

Maratonul de la Boston este o etapă din circuitul mondial de maraton, iar evenimentul a adus cei mai buni atleți la start.

Autor: Maria Sorescu / 10 Mar. 2019

Sulițașul Alexandru Novac, bronz la Cupa Europei la aruncări lungi pentru tineret

Localitatea slovacă Samorin găzduiește în acest week-end Cupei Europei la aruncări lungi, ediţia de iarnă.

Autor: Maria Sorescu / 09 Mar. 2019

Record mondial la 50 km marș, realizat de chinezoaica Liu Hong

Sportiva chineză Liu Hong este cea mai valoroasă competitoare din probele de marș, iar acest lucru l-a dovedit încă o dată.

Autor: Maria Sorescu / 20 Apr. 2019

Țucudean, revenire decisivă pentru CFR Cluj

CFR Cluj se menține lider în Liga 1, după ce a câștigat deplasarea de la Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a şasea a play-off-ului.

Autor: Andrei Szabo / 20 Apr. 2019

Juventus, din nou campioana Italiei. Record pentru Cristiano Ronaldo

Juventus Torino a monopolizat campionatul Italiei.

Stranieri în acțiune: Rotariu marchează din nou, Grigore punctează din penalty

După ce Răzvan Marin și Nicolae Stanciu u marcat vineri, alți internaționali au ieșit în evidență