Gimnastele Rusiei au câștigat proba pe echipe de la Europene

Deși Franța a evoluat mai bine în calificări la Europene, gimnastele Rusiei s-au mobilizat mai bine în finala pentru medalii.

Iar diferența a fost destul de mare între prima poziție și celelalte formații de pe podium. Rusia a câştigat medalia de aur la turneul continental care se desfăşoară la Glasgow.

În componenţa Liliia Ahaimova, Irina Alekseeva, Angelina Melnikova, Uliana Perebinosova, Angelina Simakova, echipa Rusiei a obţinut un punctaj de 165.195.

Medalia de argint i-a revenit Franţei (Juliette Bossu, Melanie De Jesus, Lorette Charpy, Coline Devillard, Marine Boyer - 161.131), iar pe locul trei s-a clasat Olanda (Naomi Visser, Celine Van Gerner, Vera Van Pol, Tisha Volleman, Sanne Wevers – 159.563).

Echipa feminină de gimnastică a României a ratat calificarea în finala de opt, ocupând locul 12 în calificări.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Mar. 2024

Opinie / De ce ar fi bine ca educația nutrițională să fie o disciplină studiată în școli de către copii

In peisajul educatiei in continua schimbare, importanta predarii copiilor despre nutritie devine tot mai evidenta.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Feb. 2024

VIDEO / Din toată inima pentru Team Romania, melodia care-i va impulsiona pe sportivii români la Jocurile Olimpice de la Paris

Trupa Voltaj aduce o notă de inspirație și susținere pentru sportivii calificați la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Dec. 2023

Opinie / După ce a trimis sportul în plan secund, Ciolacu cere sportului banii pe care guvernul său poate să-i ofere

Încurcate sunt căile politicii românești. Sau mai degrabă nămoloase.