Mihaela Buzărnescu, în optimile de finală la San Jose

Autor: Vasile Cenuşă

Mihaela Buzărnescu îşi continuă parcursul excelent în 2018 şi a reuşit să ajungă în optimile de finală ale turneului de la San Jose, în S.U.A. Sportiva care ocupă locul 25 în ierarhia WTA a izbutit o victorie în trei seturi, 6-3, 4-6, 6-3, în faţa reprezentatei gazdelor Sachia Vickery, ocupanta poziţiei cu numărul 73.

Românca a fost mai inspirată la serviciul în primul set al disputei de pe zgura de la San Jose şi a reuşit să câştige în 38 de minute prima manşă după un set în care adversara ei nu a reuşit să-şi câştige niciodată serviciul. Buzărnescu a izbutit cinci break-uri, în timp ce ea a cedat pe propriul serviciu de trei ori în debutul meciului.

Vickery a dat semne de revenire în setul secund al partidei şi a reuşit trei break-uri la în partea a doua a actului, ceea ce i-a oferit şansa să servească pentru a trimite meciul în decisiv în game-ul cu numărul zece al setului. Americanca nu a mai emoţii la serviciu şi s-a impus în al doilea set.

Mihaela Buzărnescu a avut nevoie de un singur break în setul decisiv al meciului cu Vickery pentru a se impune şi a obţine calificarea în faza optimilor de finală. Jucătoarea din România urmează să se dueleze pentru un loc în sferturile de finală cu învingătoarea disputei dintre Amanda Anisimova şi Qiang Wang.

Autor: Nicolae Comanescu / 26 Feb. 2024

Sebastian Baez, spirit competitiv. Argentinianul face un salt mare în carieră prin titlul de la Rio

Openul de la Rio a devenit epicentrul triumfului tenisului argentinian, iar Sebastian Báez, în vârstă de 23 de ani, a fost protagonistul unei petreceri de neuitat.

Autor: Mihai Constantin / 10 Dec. 2023