Franța este prima finalistă de la Cupa Mondială

Autor: Flaviu Ilie

Franța este prima finalistă de la Cupa Mondială după ce a trecut la limită, scor 1-0 datorită golului lui Umtiti, de Belgia lui Roberto Martinez.

Prima repriză nu a oferit prea multe faze de poartă, ambele echipe practicând un joc pragmatic. Hazard a trimis în minutul 18, iar apoi Alderweireld a avut cea mai mare ocazie a belgienilor.

Pe finalul reprizei, Benjamin Pavard a ajuns la o minge a lui Mbappe și a incercat sa înscrie din interiorul careului mic, însă Thibaut Courtois a respins la limită, astfel că la cabine s-a intrat la egalitate.

La cinci minute de la revenirea de la cabine Samuel Umtiti a deschis scorul. Fundașul Barcelonei a venit la colțul scurt la o centrare din corner a lui Antoine Griezmann.

Belgienii s-au aruncat în atac în căutarea egalării, însă ocaziile mai mari le-au aparținut tot francezilor după ce adversarii s-au lăsat descoperiți.

În minutul 60, Olivier Giroud a fost lăsat singur cu portarul de o pasă cu calcâiul a lui Mbappe, însă Dembele s-a repliat și a reușit să respingă.

Griezmann și Tolisso au avut și ei ocazii mari în prelungiri, însă fără succes, astfel că scorul a rămas 1-0, iar Franța avansează în finală.

Va fi a treia finală de Cupă Mondială pentru Les Bleus, după cea câștigată în fața Braziliei în 1998 și cea pierdută în 2006 cu Italia.

Belgia: Courtois - Alderweireld, Kompany (cap.), Vertonghen - Dembele (Mertens '60), Witsel, Fellaini (Carrasco '80), Chadli (Batshuayi '90+1) - De Bruyne, Lukaku, Hazard. Selecţioner: Roberto Martinez;

Franţa: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Pogba, Kanté - Mbappé, Griezmann, Matuidi (Tolisso '86)- Giroud (Nzonzi '85). Selecţioner: Didier Deschamps.

Autor: Flaviu Ilie / 16 Feb. 2019

Analiză/ Asemănările dintre Mohamed Salah și James Harden

Mohamed Salah și James Harden au fost comparați pe baza prestațiilor din acest sezon, în Premier League, respectiv NBA, iar între cei doi au fost găsite mai multe asemănări.

VIDEO/ Răzvan Marin, îmcă un gol pentru Standard Liege în campionatul Belgiei

Răzvan Marin a ajuns la patru goluri în acest sezon după reușita de vineri seara din meciul cu Lokeren.

Autor: Flaviu Ilie / 14 Feb. 2019

Tottenham câștigă la scor de neprezentare duelul cu Borussia Dortmund și este cu un pas în sferturile UEFA Champions League

Lucien Favre a pierdut duelul cu omologul său, Mauricio Pochettino, iar Dortmund este cu un pas în afara competiției.