Se cunoaște careul de ași din proba feminină de la Wimbledon

Autor: Flaviu Ilie

Competiția feminină de la Wimbledon cunoaște cele patru jucătoare ale careului de ași după cele patru dispute din sferturile de finală de azi.

Faza sferturilor a prezentat o premieră: pentru prima dată în Era Open, din cei opt participanți prezenți în faza sferturilor la un Grand Slam, fie pe tabloul feminin sau pe cel masculin, niciunul nu se află între primii 10 clasați ai clasamentului mondial.

În primele două meciuri ale zilei, două jucătoare familiare penultimului act la Wimbledon, Jelena Ostapenko și Angelique Kerber, au reușit să treacă rapid de adversarele lor.

Ostapenko a învins-o pe Cibulkova cu 7-5, 6-4 după o oră și 23 de minute de joc, iar Kerber a trecut de Kasatkina cu scorul de 6-3, 7-5 după o oră și jumătate de joc.

Serena Williams a ajuns în semifinale la Wimbledon pentru a 11-a oară în carieră, însă adversara sa, Camila Giorgi i-a pus mari probleme.

Italianca a câștigat primul set cu 6-3, însă Williams a revenit și a câștigat următoarele două acturi cu 6-3 și 6-4 la finalul unei ore și 46 de minute de joc.

În următoarea fază, Serena o va întâlni pe Julia Goerges, care a trecut tot în trei seturi, de Kiki Bertens, 3-6, 7-5, 6-1 după aproape două ore de joc.

Duelurile Jelena Ostapenko-Angelique Kerber și Serena Williams-Julia Goerges vor avea loc joi.

Autor: Maria Sorescu / 16 Iul. 2018

Schimbări după Wimbledon în clasamentele WTA și ATP

Turneul de la Wimbledon și numeroasele puncte puse în joc au reconfigurat clasamentele din tenisul feminin și cel masculin.

Autor: Andrei Szabo / 15 Iul. 2018

Djoker, 13 ! Novak Djokovic, campion la Wimbledon

După o îndelungată perioadă de așteptare și o recuperare anevoioasă care îl scosese din Top 20 ATP, sârbul Novak Djokovic a izbutit un succes de proporții.

Autor: Maria Sorescu / 15 Iul. 2018

Rigoarea lui Kerber a învins ambiția Serenei Williams

Angelique Kerber și Serena Williams au fost purtate de ambiții diferite până în finala de la Wimbledon, dar și în ultimul act.

Autor: Dionisie Rotaru / 19 Iul. 2018

Plictiseală, dar calificare! Viitorul Constanța - Racing Union 0-0

În returul partidei dinprimul tur preliminar al Ligii Europa, Viitorul Constanța a remizat alb cu Racing Union, într-un meci în care băieții lui Hagi au părut cu gândul la vacanță.

Autor: Maria Sorescu / 19 Iul. 2018