Se cunoaște careul de ași din proba feminină de la Wimbledon

Autor: Flaviu Ilie

Competiția feminină de la Wimbledon cunoaște cele patru jucătoare ale careului de ași după cele patru dispute din sferturile de finală de azi.

Faza sferturilor a prezentat o premieră: pentru prima dată în Era Open, din cei opt participanți prezenți în faza sferturilor la un Grand Slam, fie pe tabloul feminin sau pe cel masculin, niciunul nu se află între primii 10 clasați ai clasamentului mondial.

În primele două meciuri ale zilei, două jucătoare familiare penultimului act la Wimbledon, Jelena Ostapenko și Angelique Kerber, au reușit să treacă rapid de adversarele lor.

Ostapenko a învins-o pe Cibulkova cu 7-5, 6-4 după o oră și 23 de minute de joc, iar Kerber a trecut de Kasatkina cu scorul de 6-3, 7-5 după o oră și jumătate de joc.

Serena Williams a ajuns în semifinale la Wimbledon pentru a 11-a oară în carieră, însă adversara sa, Camila Giorgi i-a pus mari probleme.

Italianca a câștigat primul set cu 6-3, însă Williams a revenit și a câștigat următoarele două acturi cu 6-3 și 6-4 la finalul unei ore și 46 de minute de joc.

În următoarea fază, Serena o va întâlni pe Julia Goerges, care a trecut tot în trei seturi, de Kiki Bertens, 3-6, 7-5, 6-1 după aproape două ore de joc.

Duelurile Jelena Ostapenko-Angelique Kerber și Serena Williams-Julia Goerges vor avea loc joi.

Autor: Maria Sorescu / 12 Feb. 2019

Naomi Osaka, liderul WTA, s-a despărțit de antrenor

Japoneza Naomi Osaka a devenit lider mondial, ceea ce ar fi trebuit să dea de înțeles că lucrurile merg bine în stafful său.

Autor: Maria Sorescu / 10 Feb. 2019

Fed Cup: România a învins Cehia, deținătoarea trofeului, și va înfrunta Franța în semifinale

Echipa de tenis feminin a României scrie istorie în Fed Cup.

Autor: Andrei Szabo / 06 Feb. 2019

Cupa Davis: România va înfrunta Zimbabwe în grupa a II-a

În septembrie 2018, echipa de Cupa Davis a României a fost învinsă de Polonia, scor 3-2, astfel că a rămas în grupa a II-a.

Autor: Flaviu Ilie / 16 Feb. 2019

VIDEO/ Răzvan Marin, îmcă un gol pentru Standard Liege în campionatul Belgiei

Răzvan Marin a ajuns la patru goluri în acest sezon după reușita de vineri seara din meciul cu Lokeren.

Autor: Flaviu Ilie / 14 Feb. 2019

Tottenham câștigă la scor de neprezentare duelul cu Borussia Dortmund și este cu un pas în sferturile UEFA Champions League

Lucien Favre a pierdut duelul cu omologul său, Mauricio Pochettino, iar Dortmund este cu un pas în afara competiției.

Autor: Flaviu Ilie / 13 Feb. 2019

Real Madrid, chinuită de gașca lui Erik Ten Hag! Ajax, aproape de un rezultat mare

Real Madrid a avut o misiune dificilă în duelul cu Ajax din turul optimilor UCL, însă a trecut cu bine de test câștigând cu 2-1 datorită golurilor lui Benzema și Asensio.