Așa, da! România trece de Croația și merge în sferturile Mondialului de tineret

Autor: Constantin Boghiu

România a trecut în sferturile Mondialului de tineret organizat în Ungaria, după o victorie asupra puternicei naționale a Croației, cea care impresionase în faza grupelor.

Ca și în primăvară, la Cluj, fetele noastre au fost la conducerea partidei de la început și până la final, reușind o victorie mare, chiar dacă ex-iugoslavele s-au apropiat amenințător pe final de meci. A fost 28-25 (18-12) pentru „tricolorele” antrenate de Gheorghe Tadici.

Cea mai bună marcatoare a noastră a fost Sorina Tîrcă, cu opt goluri, secondată de Alexandra Badea, cu șapte reușite. Au mai înscris: Teodora Popescu - 4 goluri, Andreea Mihart - 3 goluri, Andreea Tecar și Bianca Marin - 2 goluri fiecare, Andreea Popa și Raluca Petruș -1 gol fiecare.

De remarcat și prestația celor două portărițe, Raluca Kelemen și Daciana Hosu, care au avut procente de 45 % , respectiv 40 % intervenții reușite.

Sferturile de finală vin ca un bonus, iar adversarul este unul pe măsură. Asta dacă gazdele turneului trec de Slovenia.

Autor: Andrei Szabo / 16 Noi. 2018

Handbalista Ana Maria Țicu s-a accidentat grav și ratează Campionatul European

SCM Craiova, dar și naționala de handbal feminin a României, au primit o lovitură importantă.

15 Noi. 2018

Federația Română de Handbal organizează concurs pentru ocuparea postului de Antrenor Federal Juniori Masculin

Concursul se va organiza la sediul Federației Române de Handbal.

Autor: Andrei Szabo / 15 Noi. 2018

Liga Zimbrilor: CSA Steaua a câștigat confruntarea cu Dinamo

Sala Sporturilor Concordia din Chiajna a găzduit cel mai așteptat meci al etapei a 10-a, duelul dintre CSA Steaua Bucureşti și Dinamo.

Autor: Viorel Berbece / 17 Noi. 2018

Interviu exclusiv cu Claudiu Ștefan Stoica, directorul general al lui Shanghai Boji SIPG

Școlit în Spania, românul Claudiu Ștefan Stoica a luat drumul Chinei, acolo unde este șef peste zeci de antrenori și unde a avut ocazia să lucreze cu Sven Goran Eriksson sau Andre Villas Boas.

Autor: Maria Sorescu / 16 Noi. 2018

VIDEO / Reportaj realizat de către Federația Internațională de Tenis de Masă despre performanțele țării noastre în acest sport

Federația Internațională de Tenis de Masă (ITTF) a realizat un material video despre tradiția României în acest sport, în special în cadrul fetelor.