Așa, da! România trece de Croația și merge în sferturile Mondialului de tineret

Autor: Constantin Boghiu

România a trecut în sferturile Mondialului de tineret organizat în Ungaria, după o victorie asupra puternicei naționale a Croației, cea care impresionase în faza grupelor.

Ca și în primăvară, la Cluj, fetele noastre au fost la conducerea partidei de la început și până la final, reușind o victorie mare, chiar dacă ex-iugoslavele s-au apropiat amenințător pe final de meci. A fost 28-25 (18-12) pentru „tricolorele” antrenate de Gheorghe Tadici.

Cea mai bună marcatoare a noastră a fost Sorina Tîrcă, cu opt goluri, secondată de Alexandra Badea, cu șapte reușite. Au mai înscris: Teodora Popescu - 4 goluri, Andreea Mihart - 3 goluri, Andreea Tecar și Bianca Marin - 2 goluri fiecare, Andreea Popa și Raluca Petruș -1 gol fiecare.

De remarcat și prestația celor două portărițe, Raluca Kelemen și Daciana Hosu, care au avut procente de 45 % , respectiv 40 % intervenții reușite.

Sferturile de finală vin ca un bonus, iar adversarul este unul pe măsură. Asta dacă gazdele turneului trec de Slovenia.

Autor: Constantin Boghiu / 19 Iul. 2018

România învinge la scor Islanda în meciul de debut de la Europeanul de tineret

Naționala de handbal masculin de tineret a României a reușit o imensă surpriză, la primul meci la un Campionat European după o pauză de opt ani. Băieții antrenați de Sandu Iacob au trecut la zece goluri diferență de puternica echipă a Islandei!

Autor: Viorel Berbece / 08 Iul. 2018

Victorie cu Angola și locul al treilea în grupă. Urmează Croația în optimi

După eșecurile cu Olanda și Danemarca, România a terminat cu o victorie grupa de la Mondialul de handbal feminin U20, organizat în Ungaria.

Autor: Pompiliu Constantin / 08 Iul. 2018

Vive Kielce, în pragul falimentului

Câștigătoarea Ligii Campionilor la handbal masculin în 2016, echipa poloneză Vive Kielce, are mari probleme financiare.

Autor: Dionisie Rotaru / 19 Iul. 2018

Plictiseală, dar calificare! Viitorul Constanța - Racing Union 0-0

În returul partidei dinprimul tur preliminar al Ligii Europa, Viitorul Constanța a remizat alb cu Racing Union, într-un meci în care băieții lui Hagi au părut cu gândul la vacanță.

Autor: Maria Sorescu / 19 Iul. 2018