Ivan Ramiro Sosa Cuervo a câștigat Turul Sibiului

Ca și anul trecut, un columbian a câștigat Turul ciclist al Sibiului.

În 2017 a fost Egan Bernal, iar în acest an a triumfat Ivan Ramiro Sosa Cuervo. Ambii au concurat pentru echipa Androni Giocattoli.

Ivan Ramiro Sosa Cuervo a avut un timp cumulat de 6 h 15 min 41 sec și a fost urmat în clasamentul general de doi cicliști ruși de la echipa Gazprom: Andrei Rîbalkin, la 40 de secunde, și Aleksandr Vlasov, la 56 de secunde.

Primul român în clasamentul final a fost Emil Dima (MSTina Focus), pe locul 28, la 06 min 40 sec de columbian.

În clasamentul pe echipe, primul loc a fost ocupat de Gazprom-Rusvelo, urmată de Sangemini - MG. K Vis - Vega şi Androni Giocattoli. Team Novak a ocupat locul 11.

În ierarhia pe puncte, primul a fost columbianul Ivan Ramiro Sosa Cuervo, cu 25 puncte, urmat de olandezul Jason Van Dalen, 25 puncte, Aleksei Rîbalkin, 20 puncte, şi românul Eduard Michael Grosu, 20 puncte, etc.

Ivan Ramiro Sosa Cuervo a fost primul şi în clasamentul căţărătorilor, urmat de Aleksei Rîbalkin şi de italianul Antonio Santoro.

La sprinteri, primul a fost olandezul Adriaan Janssen, urmat de românul Daniel Crista şi de polonezul Adrian Kurek.

Autor: Maria Sorescu / 15 Iul. 2018

Turul Franței: John Degenkolb a câștigat etapa a noua. Liderul general nu se schimbă

Etapa a noua a Turului Franţei, cu sosire la Roubaix, a fost un spectacol desăvârșit.

Autor: Maria Sorescu / 12 Iul. 2018

Turul Franței: Dan Martin, câștigător de etapă. Lider general neschimbat

Un atac dat cu un kilometru înainte de finalul etapei, i-a adus irlandezului Dan Martin (UAE Emirates) succesul rundei în Turul Franței.

Autor: Maria Sorescu / 10 Iul. 2018

Turul Franței: Fenomenul Gaviria lovește din nou

Aflat la prima participare în Turul Franței, columbianul Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) a reușit a doua victorie în patru etape.

Autor: Dionisie Rotaru / 19 Iul. 2018

Plictiseală, dar calificare! Viitorul Constanța - Racing Union 0-0

În returul partidei dinprimul tur preliminar al Ligii Europa, Viitorul Constanța a remizat alb cu Racing Union, într-un meci în care băieții lui Hagi au părut cu gândul la vacanță.

Autor: Maria Sorescu / 19 Iul. 2018