Greu cu niponele! România revine pe final și câștigă primul meci de la Mondialul de tineret

Autor: Constantin Boghiu

Selecționata feminină de handbal U20 a debut cu dreptul la Mondialul organizat în Ungaria, dar a avut de tras din greu pentru o victorie care la prima vedere părea acesibilă în fața Japoniei.

Acum doi ani, la Mondialul de tineret, România abia reușea victoria în fața Japoniei, scor 32-31. Astăzi părea că lucrurile vor sta altfel. Mai ales după începutul bun al fetelor conduse de pe margine de Gheorghe Tadici. „Tricolorele” aveau un avans de patru goluri (9-5) și păreau că vor avea un meci ușor.

Treptat, însă, fie relaxarea alor noastre, fie ambiția adversarelor, a dus la întoarcerea scorului, astfel că până la pauză niponele au pus două goluri avantaj în dreptul lor, scor 17-15. Principalele arme ale asiaticelor au fost, ca deobicei, jocul bun de contraatac și cel pe extreme.

Și calvarul a continuat pentru românce și în repriza secundă, niponele fiind cele care s-au desprins la o diferență de patru goluri de data aceasta. Un eșec ar fi diminuat drastic șansele României la un rezultat notabil la acest Mondial, iar acest lucru le-a motivat pe fetele noastre să revină și să câștige.

Așadar, după un meci epuizant și frustrant pe alocuri, „tricolorele” mici s-au impus cu 32-30 și pot răsufla ușurate. Teoretic, urmează o dispută mult mai ușoară, cu reprezentativa Paraguayului, miercuri, dar apoi vin meciurile cu adevărat tari, contra Olandei și Danemarcei, pentru ca grupa să se încheie pentru ale noastre cu o înfruntare cu Angola.

Andreea Popa (Rapid București) și Raluca Maria Petruș (U Cluj) au fost cele mai bune marcatoare pentru România, cu câte opt goluri fiecare. Ele au fost urmate de Sorina Tîrcă (Corona Brașov), cu șapte goluri. Au mai marcat Andreea Mihart și Daria Bucur - patru goluri fiecare și Alexandra Badea - un gol.

De remarcat și evoluția foarte bună din final de meci a portăriței Raluca Kelemen, cea care a devenit un adevărat zid pentru nipone, cu cele șapte intervenții ale sale din ultimele 12 minute ale partidei.

Mai devreme, în grupa noastră, Danemarca a trecut de Angola cu 25-20, iar Olanda a spulberat-o pe Paraguay, scor 47-25.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023