Academia Rapid a învins-o încă odată pe CSA Steaua, în finala Cupei României, pe zona București

Autor: Ilie Flaviu

Academia Rapid și CSA Steaua s-au întâlnit înca odată în acest sezon, pentru a patra oară, după cele trei întâlniri din Liga a 4-a. În toamnă cele două echipe au remizat 1-1, însă rapidiștii au câștigat următoarele două dueluri, printre care și meciul decisiv pentru accederea la barajul de promovare.

Meciul de astăzi a reprezentat finala Cupei României, faza pe București, iar câștigătoarea obținea prezența în sezonul următor pe tabloul principal al competiției. Rapidiștii au părut mult mai motivați decât adversarii, iar asta s-a simțit din plin.

Alb-vișiniii au început cum nu se putea mai bine, iar încă din minutul unu, Vlada a deschis scorul cu o reluare din marginea careului la colțul lung. Steliștii au fost aproape să egaleze până la pauză, însă Ignat a intervenit superb la șutul lui Răsdan.

Până la sfârșitul primului act, giuleștenii au mai înscris odată, prin Daniel Niculae, care a reușit să rămână singur cu portarul după o poziționare defectuoasă a apărării adverse.

După revenirea de la vestiare, Rapid a mai înscris odată. Daniel Niculae a fost din nou în prim-plan. Golgheterul vișiniilor a pivotat bine trăgând apărarea după el, Vlada a preluat mingea de la el și a realizat dubla cu un șut la colțul lung, în minutul 56.

Steliștii au reușit totuși să înscrie golul de onoare. Radu a sărit bine la un corner și a finalizat cu capul, în minutul 74, stabilind scorul final, Academia Rapid-CSA Steaua 3-1.

Rapid (4-4-2): Ignat - Voicu, Iacob, Maftei, Stancu - Grigore, Duriţă, Lădaru, Goge - Vlada, D. Niculae

Steaua (3-4-3): Iancu - Pădureţ, Lolescu, Radu - Jitaru, Răsdan, Vâlcea, Turbatu - Camara, Bâtfoi, Predescu

sursă foto: telekomsport.ro

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024