Steaua a egalat-o pe CSM Oradea în finala Ligii Naționale de baschet masculin

CSM Oradea nu a reușit să profite pe deplin de avantajul terenului propriu în finala Ligii Naţionale de baschet masculin.

Echipa din Bihor a fost egalată de Steaua, după 75-70 în favoarea grupării bucureștene. Finalul de meci a fost decisiv, după ce baschetbaliștii lui Cristian Achim au lăsat impresia că dețin controlul meciului.

Prima pauză a consemnat un avantaj de 17 puncte pentru orădeni, scor 29-12. Numai că până la pauza mare, steliștii s-au apropiat considerabil, astfel că la jumătatea meciului orădenii mai aveau un avantaj de doar 4 puncte, scor 44-40.

Sfertul al treilea a fost cel mai echilibrat, consemnând 12 puncte pentru orădeni și 11 puncte pentru bucureșteni. Totuși, CSM Oradea avea 56-51.

Ultimul sfert a lăsat fără reacție cei 2000 de fani bihoreni. Steliștii au trecut la conducere cu trei minute înainte de final și au câștigat partida.

Cel mai bun marcator al orădenilor a fost Kris Richard, autor a 22 de puncte, iar de la steliști, Falker a marcat 19 puncte.

Finala se va muta la București, acolo unde duminică, 10 iunie, și marți, 12 iunie, se vor desfășura meciurile 3 și 4. Reamintim că sistemul de disputare al finalei este „cel mai bun din cinci confruntări”.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024