România s-a întors cu patru medalii de la Mondialele de gimnastică aerobică din Portugalia

Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică s-au desfășurat la Guimaraes, în Portugalia, iar țara noastră a bifat trei prezențe pe podium.

România a cucerit două medalii de argint şi două de bronz. Locul al doilea a revenit gimnaștilor Andreea Bogati şi Dacian Nicolae Barna, la perechi mixte, cu 22,050 puncte. Aurul a fost cucerit de italienii Davide Donati și Michela Castoldi, cu 22,500 puncte, în timp ce Ungaria (Daniel Bali, Fanni Mazacs) a luat bronzul, cu 21,850 puncte.

România a câştigat argintul şi la grup (Andreea Bogati, Dacian Nicolae Barna, Gabriel Bocşer, Marian Broţei, Mihai Alin Popa), cu 22,222 puncte, fiind devansată de China, 22,333 puncte, în timp ce Rusia a completat podiumul (22,100 puncte).

O medalie de bronz a revenit sportivilor noștri în concursul pe echipe, cu 28 puncte, în urma Rusiei, 10 puncte, şi a Coreei de Sud, 23 puncte.

România şi-a adjudecat bronzul și la dans aerobic, în formula Sandra Dincă, Isabela Dumitraşcu, Mădălina Constantina Cioveie, Ioana Andreea Darie, Cristina Nedelcu, Steliana Stoenescu, Flavia Sentea, Denisa Ganea), cu 17,900 puncte. Aurul a revenit Coreei de Sud, cu 18,250 puncte, iar China s-a clasat pe locul al doilea, cu 18,200 puncte.

Rusia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 3 de aur, una de argint şi una de bronz, urmată de Japonia, 2-0-0, China, 1-3-1, Coreea de Sud, 1-1-0, Italia, 1-0-1, România, 0-2-2, etc.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Mar. 2024

Opinie / De ce ar fi bine ca educația nutrițională să fie o disciplină studiată în școli de către copii

In peisajul educatiei in continua schimbare, importanta predarii copiilor despre nutritie devine tot mai evidenta.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Feb. 2024

VIDEO / Din toată inima pentru Team Romania, melodia care-i va impulsiona pe sportivii români la Jocurile Olimpice de la Paris

Trupa Voltaj aduce o notă de inspirație și susținere pentru sportivii calificați la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Dec. 2023

Opinie / După ce a trimis sportul în plan secund, Ciolacu cere sportului banii pe care guvernul său poate să-i ofere

Încurcate sunt căile politicii românești. Sau mai degrabă nămoloase.