Andrei Gag, argint la reuniunea IAAF World Challenge de la Osaka

Atletul Andrei Gag a reprezentat România la reuniunea atletică de la Osaka, din cadrul IAAF World Challenge. Arădeanul a terminat al doilea în proba de aruncare a greutăţii.

Gag a reușit o aruncare de 20,16 metri, fiind devansat de australianul Damien Birkinhead, cu 20,42 metri. Podiumul a fost completat de italianul Sebastiano Bianchetti, cu 19,20 metri.

Andrei Gag are 27 de ani, iar cea mai bună performanță a sa este de 20,96 m.

La concursul din Japonia, România a mai fost reprezentată de Claudia Bobocea, care a încheiat pe locul al şaselea proba de 3.000 de metri, cu timpul de 8 minute, 55 de secunde şi 34 de sutimi.

Autor: Andrei Szabo / 11 Aug. 2018

Jakob Ingebrigtsen, în vârstă de 17 ani, noua senzație a atletismului european

Norvegianul Jakob Ingebrigtsen a uimit pe toată lumea la Europenele de la Berlin.

Autor: Maria Sorescu / 10 Aug. 2018

Andreea Panţuroiu, la șase centimetri de medalie, la Europenele de atletism

Andreea Panţuroiu era printre favoritele la medalie în proba de triplusalt din cadrul Campionatelor Europene de atletism.

Autor: Andrei Szabo / 08 Aug. 2018

Europenele de atletism: Alin Firfirică, locul 7 la aruncarea discului

Trei sportivi români au evoluat în această seară la Campionatele Europene de atletism de la Berlin.

Autor: Andrei Szabo / 15 Aug. 2018

Cupa României, turul 2: victorii clare pentru Rapid, Oțelul, Ceahlăul, Oltenița, Hărman și CSM Focșani

Cupa României și-a derulat turul secund, unde echipele din liga a treia și a patra au oferit numeroase goluri.

Din nou aproape de a elimina un star. Copil pierde la mare luptă cu Cilic

După ce în urmă cu două săptămâni a făcut un meci de poveste cu Andy Murray, la Washington, Marius Copil a oferit încă un duel palpitant cu Marin Cilic.

Autor: Maria Sorescu / 15 Aug. 2018

Relaxare, blocaj psihic sau eroare tactică ? Naționala feminină de handbal U18 a României, învinsă de Suedia, deși a condus cu 7 goluri

Sportul românesc a trăit un nou episod nefericit, în care a gestionat prost un avantaj confortabil.