Autor: Maria Sorescu
Sala de scrimă ''Ana Pascu'' (Floreasca) din Bucureşti a găzduit runda finală a campionatului naţional de floretă feminin pe echipe. Întrecerea a fost câștigată de CSA Steaua București.
Echipa „militară” a evoluat în componența Maria Boldor, Mălina Călugăreanu, Andreea Gheorghe și Anca Săveanu.
Stelistele au câştigat toate cele trei meciuri, 45-40 cu CSU Poli Timişoara, 54-10 cu CS Farul Constanţa şi 43-18 cu CSTA Bucureşti.
Medaliile de argint le-au revenit celor de la CSU Poli Timişoara. Echipa bănățeană le-a avut în echipă pe Ana Boldor, Anastasia Cereş, Teodora Sîrbu și Anastasia Ţurcan.
Floretistele timișorene au trecut cu 45-24 de CS Farul Constanţa şi cu 45-24 de CSTA Bucureşti.
Pe treapta a treia a podiumului a urcat CS Farul Constanţa, în componența Teodora Băloiu, Raluca Drăghici, Raluca
Văcăraşu. Floretistele de la malul mării au câștigat cu 45-31 meciul cu CSTA Bucureşti.
CSA Steaua a obţinut şi titlul la individual feminin, luni, prin Mălina Călugăreanu, care a învins-o pe Emilia Corbu, de la CSTA Bucureşti, cu scorul de 15-12.
Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.
România este campioana europeană en-titre la sabie masculin juniori.
Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".
Vă propunem să trecem în revistă împreună cele mai spectaculoase zece meciuri de la Campionatele Mondiale. Articol realizat cu ajutorul AI.
YOLO Events, organizatorul celei mai mari serii de evenimente multisport din România, anunță lansarea unui parteneriat strategic cu Ajungem MARI, programul educațional pentru copiii și tinerii instituționalizați al Asociației Lindenfeld.
La capătul unui scenariu care îți taie respirația pe Stadionul „Prințul Moulay Abdellah”, Leii din Teranga au cucerit duminică, 18 ianuarie 2025, a doua lor stea continentală. Un succes obținut cu multă suferință și marcat de controverse, în fața unui Maroc combativ până în ultima secundă.