Cucerite de turcoaice. Volei Alba Blaj a pierdut finala Ligii Campionilor la volei feminin

VakifBank Istanbul a fost prea puternică pentru Volei Alba Blaj în finala Ligii Campionilor de la București, în fața a 4500 de spectatori.

Campioana en titre a Europei și-a demonstrat încă o dată forța şi s-a impus în trei seturi în fața ardelencelor lui Darko Zakoc.

Voleibalistele din „Mica Romă” au pierdut în trei seturi finala Ligii Campionilor (17-25, 11-25, 17-25) cu echipa lui Giovanni Guidetti.

Volei Alba Blaj a fost depășită în mod constant de turcoaice. Singurul moment în care fetele noastre au condus a fost în debutul setului al treilea.

Totuși, Zhu Ting, Milena Rasici și Kirdar Gozde și-au arătat clasa mondială și au fost mai mereu în ofensivă. VakifBank Istanbul a cucerit al patrulea trofeu în Liga Campionilor.

Căpitanul echipei Alba Blaj, Adina Salaoru, a declarat că VakifBank Istanbul a fost prea puternică în finala Ligii Campionilor.

„Trebuie să recunoaștem că azi în față am avut un colos, dar sper ca toți cei care au fost în sală s-au bucurat pentru noi. Cred că am făcut o performanță unică. A fost o provocare continuă. Fiecare punct înseamnă o bucurie. E ca și cum ai câștiga meciul. Au foarte multe avantaje: de forță, de înălțime, de experienţă. Sunt jucătoare cu potențial foarte mare și își merită locul", a declarat Adina Salaoru pentru Digi Sport.

„Nu ne-au dat nicio şansă, e o echipă foarte tare. Vorbim despre cea mai bună echipă din lume, cu cele mai bune jucătoare din lume. M-am gândit că la serviciu ne puteam descurca mai bine, însă au fost foarte concentrate şi nu ne-au dat nicio şansă. În orice caz, e ceva istoric pentru voleiul românesc", a spus Darko Zakoc la Digi Sport.

Podiumul competiţiei a fost completat de Volley Conegliano. Italiencele s-au impus în trei seturi în finala mică disputată cu Galatasaray.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 20 Apr. 2024

Scrima masculină românească are viitor. Echipa de sabie juniori este vicecampioană mondială

România este campioana europeană en-titre la sabie masculin juniori.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024