Naționala României de hochei pe gheață a pierdut în prelungiri în fața Japoniei

Selecționata de hochei pe gheață a României a avut o evoluție bună în penultimul meci de la Mondial.

Jucătorii noștri au pierdut în prelungiri în fața Japoniei, echipă care în urmă cu doi ani se afla în al doilea eșalon valoric mondial.

Mai mult, echipa noastră conducea cu 2-1 cu șapte minute înainte de finalul meciului.  Niponii au început mai bine și au fructificat o superioritate în debutul meciului prin golul lui Takagi din minutul 3. Imediat, ai noștri au egalat prin Csanad Fodor.

Repriza a doua a început perfect, Daniel Trancă a trimis o pasă excelentă, iar Tamas Reszegh a făcut 2-1, avantaj cu care România a intrat la cabine.

Repriza a treia a fost dominată autoritar de niponi, iar cu șapte minute înainte de final Echigo a egalat. S-a intrat în prelungiri, unde s-a jucat 3 contra 3. Norocul a fost de partea japonezilor, care au marcat golul decisiv și s-au impus cu 3-2.

Cu un punct, România rămâne ultima în clasament și mai are șanse mici de a se salva de la retrogradare din divizia a treia valorică. Echipa noastră trebuie să învingă Croația și să aștepte celelalte rezultate.

Autor: Guy Gama / 09 Oct. 2023

VIDEO / Petr Cech s-a reconvertit profesional și e la fel de priceput și la hochei pe gheață

Fostul portar de fotbal Petr Cech s-a orientat către un alt sport unde își etalează calitățile.

Autor: Nicolae Comănescu / 01 Iun. 2023

VIDEO / Marius Gliga, noul coordonator al secției de hochei pe gheață la Corona Brașov

Marius Gliga este considerat unul dintre cei mai mari hocheiști români ai tuturor timpurilor.

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mai 2023