MotoGP: Fără surprize. Marc Marquez, triumfător la Austin

Autor: Ilie Flaviu

Weekend-ul de MotoGP de la Austin a fost încheiat cu o cursă spectaculoasă care a oferit un rezultat previzibil. Marc Marquez s-a impus în cursa din Texas pentru al 6-lea an consecutiv. Deși a avut cel mai bun timp în calificări, Marquez nu a plecat din pole din cauza unei penalizări.

Chiar și așa, spaniolul s-a impus după ce a preluat rapid conducerea și a pus până la finalul cursei un ecart de 3,560 secunde între el și al doilea clasat. Podiumul a fost completat Vinales și Iannone. Au mai punctat Rossi, Dovizioso, Zarco, Pedrosa, Rabat, Miller și Espargaro.

La Moto 3, cursa a fost câștigată de Jorge Martin, iar la categoria intermediară s-a impus Francisco Bagnaia după o luptă aprigă cu Alex Marquez.

Clasamentul la MotoGP după cursa de azi:

Autor: Mihai Constantin / 22 Oct. 2023

Formula 1: Verstappen, la a 50-a victorie în Marele Circ. Ce înseamnă acest lucru ?

Max Verstappen a obținut cea de-a 50-a victorie în Formula 1 și a glumit.

Autor: Nicolae Comănescu / 12 Oct. 2023

Bernie Ecclestone, condamnat la 17 luni de închisoare cu suspendare și plata a 750 de milioane de euro

Bernie Ecclestone este unul dintre fondatorii Formulei 1, competiție pe care a dus-o la un nivel înalt de popularitate.

Autor: Mihai Constantin / 19 Iun. 2023

Verstappen si restul lumii. Olandezul de la Red Bull a bifat a sasea victorie a sezonului in MP al Canadei

Max Verstappen continua sa faca legea pe circuitele de Formula 1 si se indreapta cu pasi repezi spre al treilea titlu consecutiv in Marele Circ.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024