Spectacol pe teren și în tribune. Academia Rapid o învinge pe CSA Steaua în derby-ul Ligii a 4-a

Autor: Ilie Flaviu

CSA Steaua și Academia Rapid s-au duelat astăzi pe Național Arena, într-un duel istoric pentru eșaloanele inferioare din fotbalul românesc. Partida s-a disputat în fața a peste 30 000 de suporteri, care au provocat însă și incidente în tribune.

Startul de partidă a fost unul sacadat, datorită obiectelor pirotehnice aruncate în teren de galeria rapidistă. După aceste intreruperi, steliștii au preluat inițiativa, și au fost aproape de gol prin Predescu, în mai multe rânduri. Și Mirea a ratat o ocazie mare, după ce nu a putut finaliza din trei metri centrarea lui Predescu.

Jocul a mai fost întrerupt odată în minutul 29, când fanii celor două echipe s-au încăierat și a fost nevoie de intervenția forțelor de ordine. Jocul s-a reluat după zece minute, iar ocaziile roș-albaștrilor s-au răzbunat. Daniel Niculae a deschis din în minutul 41 scorul, după ce a finalizat centrarea lui Vlada, din apropierea liniei porții.

Totuși, pe finalul reprizei, Steaua a egalat. Daniel Niculae a atins mingea cu mână în careu, iar arbitrul a acordat penalty. Predescu a înscris din penalty în minutul 45+7, iar scorul pauzei a fost 1-1.

A doua repriză a fost una dominată autoritar de vișinii. După șansele din startul actului secund, Burlacu și-a readus echipa în avantaj în minutul 54, după o bâlbâială în apărarea adversă. Avantajul a fost dublat cinci minute mai târziu. Daniel Niculae i-a întors favorul lui Vlada, care nu a iertat din fața porții.

Tot rapidiștii au fost mai incisivi, însă până la final nu s-a mai schimbat nimic. Rapid s-a impus cu 3-1 și își menține poziția de lideri în Liga a 4-a.

CSA Steaua: H. Iancu - Boerean, Pădureţ, Sitaru, Grigore - Olaru, Vîlcea - Zeciu, Răsdan, Predescu - Mirea

Academia Rapid: Ciuculescu - I. Voicu, A. Iacob, D. Bratu, Lădaru - A. Burlacu, Al. Duriță, V. Maftei, Goge - Vlada, D. Niculae

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.