Tensiune, dramatism, istorie! SCM Craiova va juca finala în Cupa EHF

Autor: Constantin Boghiu

La capătul unui meci foarte încins și jucat într-o atmosferă incendiară, SCM Craiova a obținut calificarea în finala Cupei EHF.

După 23-22 în tur, SCM Craiova pornea ca favorită în returul cu echipa turcă Kastamonu, dar, ca și în tur, meciul a fost unul de mare luptă, cu trupa olteană mai bună pe final de partidă.

Cele două au alternat la conducere în prima repriză: 3-2 Craiova, 4-3 Kastamonu, 8-6 Craiova, pentru ca prima parte să se încheie cu formația oaspete în avantaj, scor 10-9.

SCM Craiova a început bine repriza secundă, preluând conducerea, scor 11-10, dar finalul a fost unul incendiar. Kastamonu a condus în două rânduri la scor de calificare, 15-13 și 17-15, dar sirena de final a adus un scor de calificare pentru trupa antrenată de Bogdan Burcea, 18-18.

Au marcat pentru Craiova azi: Țicu - 6, Florianu - 4, Elisei, Klikovac, Nikolic și Pricopi - două goluri fiecare.

În finală, SCM Craiova o va întâlni, tot în dublă manșă, pe Vipers Kristiansand, din Norvegia, cea care a întors astăzi calificarea în disputa cu Viborg. După 34-31 pentru Viborg în tur, azi Vipers a învins cu 29-23. Se anunță o finală pe cinste!

Autor: Constantin Boghiu / 10 Iul. 2018

Așa, da! România trece de Croația și merge în sferturile Mondialului de tineret

România a trecut în sferturile Mondialului de tineret organizat în Ungaria, după o victorie asupra puternicei naționale a Croației, cea care impresionase în faza grupelor.

Autor: Viorel Berbece / 08 Iul. 2018

Victorie cu Angola și locul al treilea în grupă. Urmează Croația în optimi

După eșecurile cu Olanda și Danemarca, România a terminat cu o victorie grupa de la Mondialul de handbal feminin U20, organizat în Ungaria.

Autor: Pompiliu Constantin / 08 Iul. 2018

Vive Kielce, în pragul falimentului

Câștigătoarea Ligii Campionilor la handbal masculin în 2016, echipa poloneză Vive Kielce, are mari probleme financiare.

Autor: Andrei Szabo / 16 Iul. 2018

Ziua CR7 la Torino. Cristiano Ronaldo a acaparat atenția presei din Italia

Portughezul Cristiano Ronaldo a fost în centrul atenției în ultimele zile, iar astăzi a acaparat spațiul media.

Chivu debutează în cariera de antrenor la Inter Milano

După ce a cochetat cu ideea de lucra în zona administrativă a unui club de fotbal, Cristian Chivu a luat o decizie surprinzătoare.

Autor: Viorel Berbece / 16 Iul. 2018

10 tineri jucători de urmărit în noul sezon de Liga 1

Înaintea startului de sezon 2018/2019 în Liga 1, vă propunem zece tineri jucători, debutanți sau cvasi-debutanți în primul eșalon, care promit lucruri frumoase pe viitor.