Andreea Penciu și Mariu Grigoriu, medaliate cu bronz la Europenele de haltere

Izvoraniul găzduiește Campionatele Europene de haltere, unde sportivii români au ajuns la 11 medalii câștigate.

Ultimele nume care au urcat pe podium cu tricolorul sunt Andreea Penciu și Maria Grigoriu. Ambele la categoria 58 de kg.

Andreea Penciu (17 ani) a câştigat medalia de bronz la total (190 kg), iar Maria Grigoriu tot bronz la stilul aruncat (104 kg)

La stilul aruncat, Penciu a avut o ratare la 101 kg, dar apoi a revenit şi a ridicat 102 kg. Grigoriu în schimb a reuşit să ridice 104, devansând-o pe Penciu şi clasându-se pe locul 3.

Podiumul la stilul aruncat a fost următorul: medalie de aur - Rebeka Koha (Letonia), cu 120 kg, Angelica Roos (Suedia), cu 106 kg şi Maria Grigoriu, cu 104 kg.

La total, medalia de aur a revenit tot letonei Rebeka Koha, cu 220 de kilograme, urmată de Angelica Roos, cu 191 kg, şi de Andreea Penciu cu 190 kg.

„Nu mă aşteptam la aceste medalii, mă gândeam doar să fiu în primele şase locuri. Dar uite că s-a putut să urc pe podium. Este un debut foarte bun pentru mine în competiţiile de seniori, îmi dă încredere. Am demonstrat că pot. Dar eu îmi propun nu doar să mă menţin la acest nivel, ci să cresc pe viitor. Pot să spun că pentru aceste medalii am ridicat cam 7 tone pe zi la antrenamente", a spus Andreea Penciu.

Tot astăzi, Paul Dumitrașcu a încheiat pe locul doi la stilul aruncat, în limitele categoriei 69 de kilograme. Dumitrașcu s-a clasat doar pe locul nouă la stilul smuls, însă la aruncat a ridicat 174 de kilograme și a fost la un singur kilogram de primul loc, pe care a încheiat Briken Calja din Albania.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Mar. 2024

Opinie / De ce ar fi bine ca educația nutrițională să fie o disciplină studiată în școli de către copii

In peisajul educatiei in continua schimbare, importanta predarii copiilor despre nutritie devine tot mai evidenta.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024