Marc Selby, principalul favorit de la Romanian Snooker Masters, eliminat încă din prima rundă

Autor: Alex Pavel

Romanian Snooker Masters a înregistrat deja câteva surprize. Încă din prima zi, principalul favorit al competiției, Mark Selby, dar și alți doi campioni mondiali au fost eliminați.

Englezii Ali Carter și Stuart Bingham, scoțianul Stephen Maguire și chinezul Liang Wenbo sunt primii patru jucători calificați în faza sferturilor de finală.

Ali Carter a obținut o victorie în 59 de minute în fața galezului Mark Williams, dublu campion mondial, într-un meci arbitrat de românul Alex Crişan.

Meciul doi a avut o evoluție a scorului identică, Stephen Maguire dominându-l pe Mark King, jucătorul ajuns pe tablou în urma retragerii lui Shaun Murphy. Scoțianul poreclit ‘The Merlin of Milton’ a reușit două break-uri de peste 100 de puncte (109 - în primul joc și 108 - în jocul al treilea) și s-a impus tot cu 4-0, în 51 de minute.

În sesiunea de seară, Stuart Bingham a câștigat spectaculos derby-ul campionilor mondiali, scor 4-3 în fața australianului Neil Robertson, scor 4-3. Englezul a câștigat primele două jocuri, le-a pierdut pe următoarele trei, apoi a reușit un break fantastic de 137 de puncte, prin care s-a instalat în fruntea clasamentului celor mai mari break-uri de la Romanian Snooker Masters și a împins partida în joc decisiv. Frame-ul final a durat 35 de minute, a avut răsturnări de scor și un final incandescent, în care loviturile de siguranță au făcut diferența.

Cel mai mare perdant a fost însă Mark Selby, principalul favorit al turneului, învins cu scorul de 4-2 de Liang Wenbo, la capătul unui meci extrem de fragmentat, de două ore și 16 minute.

Mark Selby (1, Anglia) – Liang Wenbo (18, China) 2-4

Turneul este dotat cu premii în valoare totală de 200.000 euro şi asigură câştigătorului un cec în valoare de 50.000 euro.

Autor: Nicolae Comănescu / 12 Dec. 2022

Scandal în snooker. Campionul de Masters, Yan Bingtao, suspendat pentru suspiciunea de a fi trucat meciuri

Yan Bingtao este fost campion de Masters în snooker, al cărui nume a apărut în cel mai recent scandal.

Autor: Mihai Constantin / 24 Noi. 2022

Câte medalii poate câștiga România la Jocurile Olimpice? Obiectivele federațiilor

Ministrul Sportului Eduard Novak a lansat noua strategie națională pentru sport, iar federațiile sportive vin să-i susțină ideile cu optimism.

Autor: Constantin Nicolae / 03 Aug. 2020

Ronnie O Sullivan a bătut recordul pentru cea mai rapidă victorie la Campionatul Mondial de snooker

Cvintuplul campion mondial Ronnie O'Sullivan continuă să impresioneze.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024