CSM Oradea și Phoenix Galați au câștigat ultimele meciuri ale etapei în LNB

Etapa a 20-a din Liga Națională de baschet masculin s-a încheiat cu meciurile CSM Oradea - BCM U Pitești și  BC Timișoara - Phoenix Galați.

Marea surpriză s-a produs în sala ”Constantin Jude”, unde puțini ar fi anticipat că echipa de pe Bega poate pierde, mai ales că în minutul 30, gazdele aveau 60-57. S-a terminat 79-73 pentru gălățeni.

La învingători, Phillip de Shine Miller a înscris 21 de puncte. De la gazde, Mladen Jeremic a adunat 21 de puncte, fiind secondat de Jordan Burdgess cu 16 puncte.

Într-un alt meci, CSM Oradea a învins-o cu greu pe BCM U Pitești, după ce a controlat autoritar prima jumătate a întâlnirii. Bihorenii conduceau la pauza mare cu 52-37, dar oaspeții au recuperat fără a periclita victoria orădenilor, scor 85-81.

Principalii marcatori ai întâlnirii au fost Valeika 16p, Gajovic 14 și Richard 14 de la orădeni, respectiv Nicoară 19p și Agafonov 18 de la piteșteni.

Autor: Andrei Szabo / 20 Sept. 2018