CSM Oradea și Phoenix Galați au câștigat ultimele meciuri ale etapei în LNB

Etapa a 20-a din Liga Națională de baschet masculin s-a încheiat cu meciurile CSM Oradea - BCM U Pitești și  BC Timișoara - Phoenix Galați.

Marea surpriză s-a produs în sala ”Constantin Jude”, unde puțini ar fi anticipat că echipa de pe Bega poate pierde, mai ales că în minutul 30, gazdele aveau 60-57. S-a terminat 79-73 pentru gălățeni.

La învingători, Phillip de Shine Miller a înscris 21 de puncte. De la gazde, Mladen Jeremic a adunat 21 de puncte, fiind secondat de Jordan Burdgess cu 16 puncte.

Într-un alt meci, CSM Oradea a învins-o cu greu pe BCM U Pitești, după ce a controlat autoritar prima jumătate a întâlnirii. Bihorenii conduceau la pauza mare cu 52-37, dar oaspeții au recuperat fără a periclita victoria orădenilor, scor 85-81.

Principalii marcatori ai întâlnirii au fost Valeika 16p, Gajovic 14 și Richard 14 de la orădeni, respectiv Nicoară 19p și Agafonov 18 de la piteșteni.

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Mar. 2024

Editorial / Cultura baschetului la Cluj-Napoca. 10 000 de oameni și o echipă pentru un oraș unit

Atâta timp cât există o minge care sare și un coș, la Cluj spiritul baschetului va prospera.

Autor: Nicolae Comănescu / 22 Feb. 2024

Naționala masculină de baschet a României, învinsă de Luxemburg, după ce a condus la 23 de puncte

Suporterii veniți în BT Arena din Cluj-Napoca au asistat la un eșec rușinos al tricolorilor.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Oct. 2023

Sabrina Ionescu și New York Liberty au pierdut titlul de campioană WNBA în fața lui Las Vegas Aces

Las Vegas Aces și New York Liberty au jucat finala ligii profesioniste nord-americane de baschet feminin (WNBA).

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024