Serie A: Juve obține un avantaj în lupta la titlu. Stoian înscrie cu Sampdoria. Immobile candidează la "Golul Anului"

Autor: Ilie Flaviu

Astăzi în Serie A au avut loc ultimele dueluri din etapa premergătoare tragediei morții lui Davide Astori.

Prima partidă a zilei, cea dintre Fiorentina și Benevento, a consemnat un moment de reculegere emoționant, în memoria fostului capitan al echipei viola.

Comemorarea celui care a fost Davide Astori s-a remarcat printr-o scenografie impresionantă. Fiorentina s-a impus cu 2-0.

Lazio a făcut încă un meci slab, iar de asta a profitat Cagliari, ocupanta locului 14. Scorul a fost deschis de Pavoletti, însă autogolul lui Cepitelli a adus egalarea pentru Lazio.

În repriza a doua s-a mai înscris de încă două ori. Întâi Barrella a făcut 2-1 din penalty, iar în minutul 95, Immobile a reușit o execuție care se înscrie la lupta pentru golul anului, un călcâi din marginea careului, care l-a depășit pe Cragno și a adus egalarea pentru laziari.

Milan a obținut o victorie in extremis, prin golul lui Andre Silva din minutul 95.

Într-un alt meci, Crotone a trecut cu 4-1 de Sampdoria, iar Adrian Stoian a reușit să înscrie pentru 2-0.

Ultimul duel și cel mai așteptat al zilei, cel dintre Inter și Napoli, a adus un rezultat nefavorabil pentru ambele echipe. Inter avea nevoie de victorie pentru a rămâne în lupta pentru ultimul loc de UCL, iar Napoli pentru a avea o șansă mai bună la scudetto.

În tur scorul a fost 0-0, iar meciul de astăzi a fost parcă tras la indigo. Niciuna din cele două trupe nu a fost periculoasă în cele de 90 minute, consemnându-se astfel o remiză albă.

Rezultatul îi surâde lui Juventus, care a învins-o pe Udinese și s-a distanțat la in punct de Napoli, cu un meci mai puțin jucat, restanța cu Atalanta, ce va avea loc miercuri.