Încă un scandal în Grecia. PAOK-AEK Atena, întrerupt în minutul 90

Autor: Ilie Flaviu

UPDATE / DECIZIE OFICIALĂ: Golul lui Varela a fost validat, iar meciul a fost întrerupt deoarece jucătorii lui AEK nu au mai vrut să reia jocul. Oaspeții au invocat lipsa de securitate.

Cazul se va judeca la Comisiile de Disciplină, care vor decide posibilele sancțiuni, după ce arbitrul a completat foaia de joc cu scorul 1-0.

Totuși, PAOK riscă sancțiuni drastice pentru că patronul Ivan Savvidis i-ar fi spus arbitrului ”ești mort”.

--------------------------------

PAOK Salonic primise în ziua meciului cu AEK Atena o decizie favorabila în instanță, iar penalizarea de trei puncte de după incidentele cu Olympiakos a fost ridicată.

Astfel, în urma deciziei primite, derby-ul cu AEK Atena devenea unul decisiv pentru lupta la titlu. Echipa lui Lucescu venea după o înfrângere într-un meci nebun la Tripolis, dar totul a fost șters cu buretele.

Răzvan Lucescu a pregătit echipa astfel încât să nu riște primirea unui gol rapid, care să schimbe decisiv soarta partidei.

AEK a avut inițiativa, a reușit să se apropie de poartă de mai multe ori, a avut posesia mai bună și mai multe ocazii, însa în zadar, deoarece scorul pauzei a fost 0-0.

Jocul a fost unul agresiv, iar după primele 15 minute, deja cinci jucători fuseseră avertizați în total de ambele părți.

În a doua repriză, PAOK a jucat mai ofensiv, iar poarta lui Barkas a fost pusă în pericol de câteva ori. Întâi Djalma a ratat singur cu portarul, iar mai apoi Prijovic nu a reușit să finalizeze un contraatac venit în urma unei ocazii a oaspeților.

Finalul le-a aparținut celor de la AEK, care însă nu au reușit să fructifice vreo șansă. În minutul 90 a avut loc cea mai controversată fază a partidei.

Fostul stelist Fernando Varela a înscris, însă golul său a fost anulat de tușier după o serie lungă de confruntări între jucătorii lui PAOK și oficiali. Patronul echipei din Salonic a intrat pe teren cu un pistol și a încercat să-și facă dreptate.

Meciul a fost astfel întrerupt minute bune, iar așteptarea fanilor ca meciul să se reia nu s-a mai concretizat. PAOK riscă să piardă și această dispută la masa verde.

PAOK: Paschalakis - Leo Matos, Varela, Crespo, Vieirinha - Mauricio, Canas - Djalma, Pelkas, Limnios - Prijovic

AEK: Barkas - Bakakis, Vranjes, Lampropoulos, Hult - Simoes, P. Kone - Galo, Livaja, Bakasetas - S. Araujo

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024