VIDEO / Michael Norman, noul fenomen al sprintului mondial. Record mondial la 400 m indoor

Americanul Michael Norman a stabilit un nou record mondial în cursa de 400 de metri în sală.

Sprinterul de 20 de ani este campion mondial la U20 și a oprit cronometrul la 44.52, în finala de 400 de metri a campionatului colegiilor din Statele Unite.

Cu acest timp, Norman a bătut recordul mondial care îi aparținea compatriotului său Kerron Clement, medaliat cu aur la 400 m garduri la JO 2016, care alergase distanța de 400m în sală în 44.57, în urmă cu 13 ani.

Proba în care Michael Norman a reușit recordul mondial a fost atât de tare, încât primii cinci sprinteri au obținut timpi mai buni decât medaliatul cu aur de la Mondialele de atletism de la Birmingham.

Michael Norman este student la University of Southern California, are un personal best de 10.27 pe distanța de 100 de metri și 20.14 pe 200 de metri.

Iată mai jos cursa care i-a adus celebritatea lui Michael Norman:

Autor: Flaviu Ilie / 16 Sept. 2018

Eliud Kipchoge a stabilit un nou record mondial în proba de 42 de kilometri

Eliud Kipchoge este noul deținător al recordului mondial din proba de maraton de 42 de kilometri.

Autor: Maria Sorescu / 06 Sept. 2018

Alina Rotaru a câștigat Jump Fest de la Kosice

După performanța Andreei Panțuroiu în concursul IAAF de la Zagreb, o altă săritoare din România a câștigat un concurs internațional.

Autor: Maria Sorescu / 05 Sept. 2018

Mihaela Melinte face un pas important în carieră. Este noul director al SCM Bacău

Mihaela Melinte a devenit campioană mondială la aruncarea ciocanului în 1999, la Sevilla, iar după cariera sportivă a trecut cu succes în antrenorat.

Autor: Maria Sorescu / 20 Sept. 2018