Autor: Daniel Samoilă
Performanță notabilă pentru scrima din România. Alexandra Predescu, sportivă legitimată la CSA Steaua, a cucerit medalia de argint în proba de spadă din cadrul Campionatului European de juniori și cadeți, care se desfășoară în localitatea Soci (Rusia).
Predescu a fost învinsă în finală de italianca Federica Isola, scor 15-6. Ea a mai trecut pe parcurs de Paula Lopez de la Pena (Spania), scor 15-12, Kristina Yasinskaya (Rusia), scor 15-14, Denisa Barosan, scor 15-5, Beatrice Cagnin (Italia), scor 14-9 și Elvira Martensson (Suedia), scor 15-13.
De asemenea, în urmă cu trei ani Predescu devenise campioană mondială la ediția de la Tașkent (Uzbekistan).
În concursul de spadă feminin au mai participat alte trei sportive. Iată locurile pe care s-au clasat: Denisa Barosan (CSA Steaua) – locul 15, Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureş) – locul 32 şi Bianca Benea (CSM Oradea) – locul 33.
sursă foto:FR Scrimă
Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.
România este campioana europeană en-titre la sabie masculin juniori.
Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".
Vă propunem să trecem în revistă împreună cele mai spectaculoase zece meciuri de la Campionatele Mondiale. Articol realizat cu ajutorul AI.
YOLO Events, organizatorul celei mai mari serii de evenimente multisport din România, anunță lansarea unui parteneriat strategic cu Ajungem MARI, programul educațional pentru copiii și tinerii instituționalizați al Asociației Lindenfeld.
La capătul unui scenariu care îți taie respirația pe Stadionul „Prințul Moulay Abdellah”, Leii din Teranga au cucerit duminică, 18 ianuarie 2025, a doua lor stea continentală. Un succes obținut cu multă suferință și marcat de controverse, în fața unui Maroc combativ până în ultima secundă.