Sory express. Cîrstea trece rapid în turul doi la Doha

Autor: Vasile Cenușă

În primul tur de la turneul de categoria Premier 5 de la Doha, Sorana Cîrstea a trecut în viteză de grecoaica Maria Sakkari.

Locul 38 mondial, Sorana Cîrstea a început tare duelul cu elena clasată cu 21 de poziții mai jos în ierarhia mondială. Nu a trecut mult din primul set și deja jucătoarea noastră avea deja 4-0. Sakkari a replicat și ea cu un break, dar cam asta a fost toată opoziția pe care a putut-o face în fața româncei, care și-a adjudecat primul set cu 6-2.

Setul al doilea a fost ceva mai echilibrat, dar tot Sorana a fost cea care a rupt ritmul, cu un break la 3-2. În final, jucătoarea originară din Târgoviște s-a impus cu un clar 6-2, 6-3, la capătul a nici 75 de minute de joc și a unei prestații solide.

În turul următor, Cîrstea va juca împotriva învingătoarei din partida Timea Babos - Elise Mertens. În schimb, Irina Begu a ieșit repede din turneu, acuzând o stare de oboseală, ea fiind învinsă cu 6-4, 6-2 de veterana Samantha Stosur, din Australia.

Autor: Andrei Szabo / 15 Aug. 2018

Din nou aproape de a elimina un star. Copil pierde la mare luptă cu Cilic

După ce în urmă cu două săptămâni a făcut un meci de poveste cu Andy Murray, la Washington, Marius Copil a oferit încă un duel palpitant cu Marin Cilic.

Autor: Maria Sorescu / 15 Aug. 2018

Serena Williams și Victoria Azarenka, eliminate în turul secund la Cincinnati

Pe lista eliminatelor din ziua precedentă se regăsește și Ana Bogdan.

Autor: Andrei Szabo / 14 Aug. 2018

Victorie de moral. Marius Copil a produs o surpriză la Cincinnati, eliminându-l pe Kohlschreiber

Românul a impresionat din nou la serviciu, furnizând 13 ași.

Cupa României, turul 2: victorii clare pentru Rapid, Oțelul, Ceahlăul, Oltenița, Hărman și CSM Focșani

Cupa României și-a derulat turul secund, unde echipele din liga a treia și a patra au oferit numeroase goluri.

Relaxare, blocaj psihic sau eroare tactică ? Naționala feminină de handbal U18 a României, învinsă de Suedia, deși a condus cu 7 goluri

Sportul românesc a trăit un nou episod nefericit, în care a gestionat prost un avantaj confortabil.