Rezultat notabil pentru Raluca Strămăturaru la Jocurile Olimpice de iarnă

Una dintre veteranele lotului olimpic de iarnă al României, Raluca Strămăturaru, 32 de ani, a reușit un rezultat remarcabil în proba de sanie.

Ea s-a clasat pe locul 7 în întrecerea de la PyeongChang, ceea ce reprezintă cea mai bună performanță pentru un sportiv român în ultimii 20 de ani la un asemenea eveniment.

Un rezultat comparabil într-o probă individuală a fost la Jocurile Olimpice de Iarnă, de la Nagano, din 1998, când Eva Tofalvi a ocupat locul 11 la biatlon.

În 2010, ștafeta feminină de biatlon a României a ocupat locul 9, la Vancouver.

Pentru sania românească, un rezultat asemănător s-a înregistrat în 1994, când Ioan Apostol și Liviu Cepoi au încheiat finala în proba de dublu pe locul 6.

Raluca Strămăturaru este originară din Sinaia, iar la Jocurile Olimpice din 2010 s-a clasat a 21-a în proba de sanie.

Natalie Geisenberger (Germania) a câştigat al doilea său titlu olimpic consecutiv în cursa Ralucăi Strămăturaru. Compatrioata sa Dajana Eitberger a fost medaliată cu argint, iar Alex Gough (Canada) a primit bronzul.

Utilitatea celebrului ritual „haka”, pusă în dezbatere în Noua-Zeelandă

Sportul neo-zeelandez traversează o polemică națională, care a împărțit iubitorii rugby-ului în două tabere.

12 Aug. 2018

Doliu în rugby-ul românesc. S-a stins Radu Demian

Veste tristă pentru lumea rubyului.

Autor: Maria Sorescu / 11 Aug. 2018

Rusia, campioană europeană la gimnastică masculin pe echipe

România nu a concurat în finală, terminând calificările pe locul 15.

Autor: Andrei Szabo / 15 Aug. 2018

Cupa României, turul 2: victorii clare pentru Rapid, Oțelul, Ceahlăul, Oltenița, Hărman și CSM Focșani

Cupa României și-a derulat turul secund, unde echipele din liga a treia și a patra au oferit numeroase goluri.

Din nou aproape de a elimina un star. Copil pierde la mare luptă cu Cilic

După ce în urmă cu două săptămâni a făcut un meci de poveste cu Andy Murray, la Washington, Marius Copil a oferit încă un duel palpitant cu Marin Cilic.

Autor: Maria Sorescu / 15 Aug. 2018

Relaxare, blocaj psihic sau eroare tactică ? Naționala feminină de handbal U18 a României, învinsă de Suedia, deși a condus cu 7 goluri

Sportul românesc a trăit un nou episod nefericit, în care a gestionat prost un avantaj confortabil.