Rezultat notabil pentru Raluca Strămăturaru la Jocurile Olimpice de iarnă

Una dintre veteranele lotului olimpic de iarnă al României, Raluca Strămăturaru, 32 de ani, a reușit un rezultat remarcabil în proba de sanie.

Ea s-a clasat pe locul 7 în întrecerea de la PyeongChang, ceea ce reprezintă cea mai bună performanță pentru un sportiv român în ultimii 20 de ani la un asemenea eveniment.

Un rezultat comparabil într-o probă individuală a fost la Jocurile Olimpice de Iarnă, de la Nagano, din 1998, când Eva Tofalvi a ocupat locul 11 la biatlon.

În 2010, ștafeta feminină de biatlon a României a ocupat locul 9, la Vancouver.

Pentru sania românească, un rezultat asemănător s-a înregistrat în 1994, când Ioan Apostol și Liviu Cepoi au încheiat finala în proba de dublu pe locul 6.

Raluca Strămăturaru este originară din Sinaia, iar la Jocurile Olimpice din 2010 s-a clasat a 21-a în proba de sanie.

Natalie Geisenberger (Germania) a câştigat al doilea său titlu olimpic consecutiv în cursa Ralucăi Strămăturaru. Compatrioata sa Dajana Eitberger a fost medaliată cu argint, iar Alex Gough (Canada) a primit bronzul.

ANALIZĂ/ Cum a pierdut Team USA trenul spre medalii la Mondial

Team USA a suferit un eșec istoric la Mondialul din China. Americanii au terminat pe locul șapte turneul final, cea mai slabă clasare înregistrată vreodată de naționala Statelor Unite.

08 Sept. 2019

Nouă medalii de de aur, una de argint și două de bronz pentru România la Campionatele Europene de Tineret

România a fost reprezentată la Campionatele Europene de Canotaj Tineret de la Ioannina, Grecia, de nu mai puțin de 14 echipaje și 49 de sportivi, iar rezultatele obținute plasează țară noastră în fruntea clasamentului european pe națiuni.

Autor: Maria Sorescu / 08 Sept. 2019

Fete de aur ! Naționala feminină de tenis de masă a României, campioană europeană

Jucătoarele care au contribuit la acest succes au fost Elizabeta Samara, Bernadette Szocs, Daniela Dodean Monteiro, Adina Diaconu şi Irina Ciobanu.