Eva Tofalvi, locul 81 în proba de biatlon la PyeongChang

Autor: Ilie Flaviu

Eva Tofalvi, în vârsta de 39 de ani nu a avut cea mai bună prestație în proba de biatlon a Jocurilor Olimpice de Iarnă de la PyeongChang. Românca s-a poziționat pe poziția 81 din 87 de participante, la o distanță de 4:06.2 de câștigătoarea probei, în urma a patru ratări în poligon. Astfel, Tofalvi a ratat calificarea în pursuitul de luni.

Proba a fost câștigată de Laura Dahlmeir, nemțoaica stabilind un timp de 19:36.4, după ce nu a ratat în cele două treceri prin poligon. Argintul a ajuns surprinzător la Marte Olsbu, locul 18 în clasamentul pentru Cupa Mondială, iar podiumul a fost completat de cehoaica Veronika Vitkova.

Favoritele nu au avut o zi prea bună. Kaisa Makarainen, ocupanta primei poziții a Cupei Mondiale, a încheiat pe 23 după trei focuri irosite. Daria Domracheva a mers puțin mai bine, terminând a 10-a, iar precedenta campioană olimpică, Anastasyia Kuzmina a terminat a 15-a.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 20 Apr. 2024

Scrima masculină românească are viitor. Echipa de sabie juniori este vicecampioană mondială

România este campioana europeană en-titre la sabie masculin juniori.