Eva Tofalvi, locul 81 în proba de biatlon la PyeongChang

Autor: Ilie Flaviu

Eva Tofalvi, în vârsta de 39 de ani nu a avut cea mai bună prestație în proba de biatlon a Jocurilor Olimpice de Iarnă de la PyeongChang. Românca s-a poziționat pe poziția 81 din 87 de participante, la o distanță de 4:06.2 de câștigătoarea probei, în urma a patru ratări în poligon. Astfel, Tofalvi a ratat calificarea în pursuitul de luni.

Proba a fost câștigată de Laura Dahlmeir, nemțoaica stabilind un timp de 19:36.4, după ce nu a ratat în cele două treceri prin poligon. Argintul a ajuns surprinzător la Marte Olsbu, locul 18 în clasamentul pentru Cupa Mondială, iar podiumul a fost completat de cehoaica Veronika Vitkova.

Favoritele nu au avut o zi prea bună. Kaisa Makarainen, ocupanta primei poziții a Cupei Mondiale, a încheiat pe 23 după trei focuri irosite. Daria Domracheva a mers puțin mai bine, terminând a 10-a, iar precedenta campioană olimpică, Anastasyia Kuzmina a terminat a 15-a.

Autor: Andrei Szabo / 24 Iun. 2019

Laura Coman a adus primul aur la Jocurile Europene de la Minsk

Jocurile Europene de la Minsk au parte de o mediatizare tot mai importantă.

Autor: Andrei Szabo / 21 Iun. 2019

Doliu în sportul de iarnă românesc. S-a stins Dumitru Focşeneanu, vicecampion mondial la bob

El a făcut parte din echipa României ca frânar de bob la Jocurile Olimpice de iarnă din 1964, 1968, 1972 şi 1976.

21 Iun. 2019

A 10-a ediție a DHL Carpathian Marathon este SOLD OUT!

Ediția cu numărul 10 a DHL Carpathian Marathon powered by MPG este SOLD OUT datorită celor peste 1.500 de alergători care și-au exprimat deschis dorința de a trăi LIVE experiența din inima Carpaților, sâmbăta aceasta, pe 22 iunie, la Cheile Grădiștei, Fundata!

Visul frumos continuă ! România s-a calificat în semifinalele Europeanului de tineret și merge la Jocurile Olimpice

A ieșit așa cum ne-am dorit. România și Franța au terminat la egalitate. Pentru România urmează o semifinală cu Germania, joi, de la ora 19:00.

Liga 1: Viitorul l-a adus pe Ammari, iar Sepsi l-a transferat pe Adebanjo

Echipele din Liga 1 s-au reunit, dar transferurile curg pe bandă rulantă.