Programul românilor la Jocurile Olimpice de iarnă. Tofalvi intră în luptă din prima zi

Autor: Vasile Cenuşă

  Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeonChang vor debuta pe 9 februarie cu ceremonia de deschidere şi se vor încheia pe 25 februarie. România este reprezentată de 28 de sportivi, dintre care o rezervă, dar şi un grup de 27 de antrenori şi oficiali.

Sportivii deplasaţi în Coreea de Sud vor evolua în şase sporturi, bob, schi (alpin, fond şi sărituri), patinaj (viteză), biatlon, sanie şi skeleton.

Eva Tofalvi, legenda biatlonului feminin românesc, va intra în concurs încă din prima zi, în proba de sprint de la PyeonChang.

Iată programul complet al sportivilor din România. 

Sâmbătă – 10 februarie

09:15 Schi fond: 7.5 km + 7.5 km schi fond feminin – Timea Lorincz
12:10 Sanie: Simplu masculin –  Manşa 1 – Valentin Cretu si Andrei Turea
13:15 Biatlon: 7.5 km sprint feminin – Eva Tofalvi
13:55 Sanie: Simplu masculin – Manşa 2 – Valentin Cretu si Andrei Turea

Duminică – 11 februarie

08:15 Schi fond: 15 km + 15 km schi fond masculin – Paul Pepene
13:00 Sanie: Simplu masculin – Valentin Cretu şi Andrei Turea
13:15 Biatlon: 10 km sprint masculin – Cornel Puchianu, Remus Faur, George Buta, Gheorghe Pop, Marius Ungureanu
13:55 Sanie: Simplu masculin – Manşa 4 – Valentin Cretu şi Andrei Turea

Luni – 12 februarie

03:15 Schi alpin: Slalom urias feminin, manşa 1 – Ania Caill
06:45 Schi alpin: Slalom urias feminin, manşa 2 – Ania Caill (dacă termină în primele 30 în prima manşă)
12:10 Biatlon: 10 km pursuit feminin – Eva Tofalvi (dacă termină în primele 60 la sprint)
12:50 Sanie: Feminin – Manşa 1 – Raluca Stramaturaru
14:00 Biatlon: 12.5 km pursuit masculin – Cornel Puchianu, Remus Faur, George Buta, Gheorghe Pop, Marius Ungureanu (dacă termină în primii 60 la sprint)
14:15 Sanie: Feminin – Manşa 2 – Raluca Stramaturaru
14:50 Sarituri cu schiurile: Individual feminin – Daniela Haralambie

Marţi – 13 februarie

10:30 Schi fond: Calificări sprint masculin şi feminin – Alin Florin Cioanca şi Timea Lorincz
12:30 Sanie: Feminin – Manşa 3 – Raluca Stramaturaru
13:00 Schi fond: Finalele de sprint masculin si feminin – Alin Florin Cioanca şi Timea Lorincz (dacă se califică)
14:15 Sanie: Feminin – Manşa 4 – Raluca Stramaturaru

Miercuri – 14 februarie

13:05 Biatlon: 15 km individual feminin – Eva Tofalvi
13:20 Sanie: Dublu masculin – Manşa 1 – Cosmin Atodiresei si Stefan Musei
14:40 Sanie: Dublu masculin – Manşa 2 – Cosmin Atodiresei si Stefan Musei

Joi – 15 februarie

03:00 Skeleton: Masculin – Manşa 1 – Dorin Velicu
04:20 Skeleton: Masculin – Manşa 2 – Dorin Velicu
08:30 Schi fond: 10 km liber feminin – Timea Lorincz
13:00 Biatlon: 20 km individual masculin – Cornel Puchianu, Remus Faur, George Buta, Gheorghe Pop, Marius Ungureanu
14:30 Sanie: Proba pe echipe – Raluca Stramaturaru, Valentin Cretu, Cosmin Atodiresei şi Stefan Musei

Vineri – 16 februarie

02:30 Skeleton: Masculin – Manşa 3 – Dorin Velicu
03:45 Skeleton: Masculin – Manşa 4 – Dorin Velicu
08:00 Schi fond: 15 km liber masculin – Paul Pepene, Alin Florin Cioanca
13:20 Skeleton: Feminin – Manşa 1 – Maria Mazilu
14:20 Skeleton: Feminin – Manşa 2 – Maria Mazilu

Sâmbătă – 17 februarie

04:00 Schi alpin: Super-G feminin – Ania Caill
13:20 Skeleton: Feminin – Manşa 3 – Maria Mazilu
14:30 Skeleton: Feminin – Manşa 4 – Maria Mazilu

Duminică– 18 februarie

03:15 Schi alpin: Slalom urias masculin, Manşa 1 – Alexandru Barbu
06:45 Schi alpin: Slalom urias masculin, Manşa 2 – Alexandru Barbu (dacă se califică)
13:05 Bob: 2 persoane masculin – Manţa 1 – Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi
13:56 Patinaj viteza: 500m feminin – Alexandra Ianculescu
14:30 Bob: 2 persoane masculin – Manşa 2 – Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi

Luni – 19 februarie

13:15 Bob: 2 persoane masculin – Manşa 3 – Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi
14:35 Bob: 2 persoane masculin – Manşa 4 – Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi

Marţi – 20 februarie

13:50 Bob: 2 persoane feminin – Manşa 1 – Maria Constantin şi Andreea Grecu
14:55 Bob: 2 persoane feminin – Manşa 2 – Maria Constantin şi Andreea Grecu

Miercuri – 21 februarie

04:00 Schi alpin: Coborâre feminin – Ania Caill
13:40 Bob: 2 persoane feminin – Mansa 3 – Maria Constantin si Andreea Grecu
14:50 Bob: 2 persoane feminin – Mansa 4 – Maria Constantin si Andreea Grecu

Joi – 22 februarie

03:15 Schi alpin: Slalom masculin, manşa 1 – Alexandru Barbu
06:45 Schi alpin: Slalom masculin, manşa 2 – Alexandru Barbu (Dacă termină manşa 1 în primii 30)

Vineri – 23 februarie

13:15 Biatlon: 4×7.5 km ştafetă masculin – Cornel Puchianu, Remus Faur, George Buta, Gheorghe Pop, Marius Ungureanu

Sâmbătă – 24 februarie

02:30 Bob: 4 persoane masculin – Mansa 1 – Dorin Grigore, Ciprian Daroczi, Levente Bartha, Florin Craciun
03:40 Bob: 4 persoane masculin – Mansa 2 – Dorin Grigore, Ciprian Daroczi, Levente Bartha, Florin Craciun
07:00 Schi fond: 50 km Mass-start masculin – Paul Pepene

Duminică – 25 februarie

02:30 Bob: 4 persoane masculin – Manşa 3 – Dorin Grigore, Ciprian Daroczi, Levente Bartha, Florin Craciun
03:40 Bob: 4 persoane masculin – Manşa 4 – Dorin Grigore, Ciprian Daroczi, Levente Bartha, Florin Craciun

 

Poate te interesează şi:

Autor: Andrei Szabo / 24 Iun. 2019

Laura Coman a adus primul aur la Jocurile Europene de la Minsk

 Jocurile Europene de la Minsk au parte de o mediatizare tot mai importantă.

Autor: Andrei Szabo / 21 Iun. 2019

Doliu în sportul de iarnă românesc. S-a stins Dumitru Focşeneanu, vicecampion mondial la bob

El a făcut parte din echipa României ca frânar de bob la Jocurile Olimpice de iarnă din 1964, 1968, 1972 şi 1976.

21 Iun. 2019

A 10-a ediție a DHL Carpathian Marathon este SOLD OUT!

  Ediția cu numărul 10 a DHL Carpathian Marathon powered by MPG este SOLD OUT datorită celor peste 1.500 de alergători care și-au exprimat deschis dorința de a trăi LIVE experiența din inima Carpaților, sâmbăta aceasta, pe 22 iunie, la Cheile Grădiștei, Fundata!

Ştiri recente:

Autor: Andrei Szabo / 24 Iun. 2019

Visul frumos continuă ! România s-a calificat în semifinalele Europeanului de tineret și merge la Jocurile Olimpice

 A ieșit așa cum ne-am dorit. România și Franța au terminat la egalitate. Pentru România urmează o semifinală cu Germania, joi, de la ora 19:00.

Autor: Andrei Szabo / 24 Iun. 2019

Liga 1: Viitorul l-a adus pe Ammari, iar Sepsi l-a transferat pe Adebanjo

 Echipele din Liga 1 s-au reunit, dar transferurile curg pe bandă rulantă.

Autor: Andrei Szabo / 24 Iun. 2019

Laura Coman a adus primul aur la Jocurile Europene de la Minsk

 Jocurile Europene de la Minsk au parte de o mediatizare tot mai importantă.