România a încheiat cu două medalii CM de juniori la bob şi skeleton

Autor: Vasile Cenuşă

Delegaţia României se întoarce cu două medalii de la Campionatele Mondiale de Bob şi Skeleton disputate în acest weekend la St. Moritz, Elveţia.

România a avut parte de un succes important la întrecerile programate în Elveţia şi a reuşit să obţină două medalii, una dintre ele fiind de aur, în proba de dublu bob, la junioare. Imnul României a răsunat în celebra staţiune de iarnă din Elveţia, după ce Andreea Grecu şi Florentina Iusco, pregătite de Paul Neague, au câştigat medalia de aur după ce au trecut linia de finish cu un timp total de 2:18.46. Cele două reprezentante ale României s-au luptat cu alte 13 echipaje şi au învins perechile Laura Nolte / Lavinia Pittschaft (2:18.77) si Kim Kalicki / Lena Zelichowski (2:18.85 ), ambele din Germania în lupta pentru medalii.

Rezultatul fetelor a fost aproape să fie dublat de Mihai Tentea (19 ani) si Ciprian Daroczi (19 ani), cel mai tânăr echipaj din proba de dublu bob la categoria U-23, însă cei doi au obţinut doar medalia de argint după ce au sosit cu timpul de 2:14.57, fiind la final în spatele nemţilor Richard Oelsner / Alexander Schueller (2:13.95), ultimul loc de pe podium fiind ocupat de perechea Jonas Jannusch / Benedikt Hertel (2:14.96).

În ultima zi de concurs de la St. Moritz, echipajul format din  Mihai Tentea, Florin Coman, Raul Dobre si Ciprian Daroczi a ocupat locul al cincelea în proba de bob patru persoane, fiind la doar o secundă de podium. La juniori, echipajul românesc s-a clasat pe locul 14 din cele 19 echipaje înscrise.

În clasamentul pe medalii, România s-a clasat pe locul al treilea, după Germania şi Rusia. Nemţii au dominat întrecerea şi au strâns un total de 14 medalii, dintre care şase de aur şi trei de argint, în timp ce ruşii s-au clasat pe doi cu cinci dinstincţii, una de aur şi trei de argint.

Autor: Andrei Szabo / 21 Iun. 2019

Doliu în sportul de iarnă românesc. S-a stins Dumitru Focşeneanu, vicecampion mondial la bob

El a făcut parte din echipa României ca frânar de bob la Jocurile Olimpice de iarnă din 1964, 1968, 1972 şi 1976.

Autor: Andrei Szabo / 04 Mai 2019

VIDEO/ Selecționata de hochei masculin a României a promovat în grupa a doua mondială

Selecţionata României a cunoscut o transformare uluitoare la turneul din grupa a treia valorică a hocheiului mondial.

Autor: Maria Sorescu / 03 Mai 2019

Retragere sonoră din patinajul artistic: Kaetlyn Osmond

Patinatoarea canadiană Kaetlyn Osmond şi-a anunţat retragerea din competiţii la vârsta de 23 de ani.

Autor: Andrei Szabo / 24 Iun. 2019

Visul frumos continuă ! România s-a calificat în semifinalele Europeanului de tineret și merge la Jocurile Olimpice

A ieșit așa cum ne-am dorit. România și Franța au terminat la egalitate. Pentru România urmează o semifinală cu Germania, joi, de la ora 19:00.

Liga 1: Viitorul l-a adus pe Ammari, iar Sepsi l-a transferat pe Adebanjo

Echipele din Liga 1 s-au reunit, dar transferurile curg pe bandă rulantă.