Cronica primei zile de la Campionatul European de handbal masculin

Campionatul European de handbal masculin a debutat în Croația cu rezultate spectaculoase. S-au disputat patru meciuri în prima zi, din grupele A și B.

Surpriza plăcută a zilei a fost jocul Islandei, care a învins Suedia cu 26-24. Cu Andres Gudmundsson în zi mare, autor a 7 goluri, dar și cu Runar Karason, Valur Sigurdsson și Thor Gunnarson, marcatori a câte cinci goluri, Islanda a avut un avantaj de șapte goluri la pauză și nu a avut mari emoții în a se impune.

Tot în grupa A, țara gazdă Croația a învins Serbia cu 32-22 (14-9). Într-o sală arhiplină, Duvnjak și compania au defilat de la început la sfârșit, fără a avea probleme.Manuel Strlek și Luka Stepancic au fost cei mai buni marcatori ai Croației, cu câte șase reușite.

În grupa B, duelul outsidereleor a fost câștigat de Belarus, 27-26 cu Austria. Kuleshi a izbutit șapte goluri, iar Pukhouski a înscris de cinci ori. Cel mai bun marcator a venit însă din tabăra Austriei. Mykola Bilyk a punctat de opt ori.

Cel mai spectaculos meci al zilei s-a derulat între Franța și Norvegia. Nordicii au condus meciul mai bine de 50 de minute, dar au cedat pe final. Norvegia a condus cu 17-15 la pauză și a impresionat prin jocul în viteză, dar spre sfârșitul meciului și-a pierdut din energie.

Kentin Mahé a fost omul meciului, înscriind de opt ori. Guigou, Nikola Karabatic și Luc Abalo au avut și ei o prestație remarcabilă. Din echipa Norvegiei ar fi de remarcat jocul lui Robin Tonnesen (7 goluri), Kristian Bjornsen (6 goluri) și Bjarte Myrhol (5 goluri). Rezultatul final a fost 32-31 pentru Franța.

Iată AICI prezentarea competiției și programul Campionatului European.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

Dinamo și CSM Constanța, victorii în European League la handbal masculin

Dinamo și CSM Constanța demonstrează că au calitate în competițiile europene.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.